שאול אבני הלך לעולמו

בחג השבועות הלך לעולמו שאול אבני, מי שהיה רב החובל של אניית 'ארץ הצבי' של ערוץ 7 כמעט מראשית דרכה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו | עודכן: 10:54

שאול אבני ז"ל, בן 94 במותו, חבר אמנם למיזם התקשורת המוביל של הציונות הדתית באותה העת, אך שורשיו היו נטועים עמוק במפא"י ההיסטורית.

הוא היה מלח בצבא הבריטי, לאחר מכן היה ממקימי הפלי"ם, הזרוע הימית של הפלמ"ח שלימים הייתה לראשיתו של חיל הים הצה"לי, ובהמשך היה בצי הסוחר הישראלי.

לאחר שיצא לגמלאות, כמי שרוחו עודה צעירה ותוססת, חיפש היכן יוכל להמשיך ולעשות את מה שהוא כל כך טוב בו – להשיט אניות. בשלב הזה נבט הרעיון להקים תחנת רדיו לאומית, המענה לאניית השידור 'קול השלום' של אייבי נתן.

מקימי הערוץ יצאו אז לחיפושים אחר "רב חובלים שיהיה נאמן, שיהיה בעל מספיק ניסיון כדי לייצב את האנייה מחוץ למים הטריטוריאליים בלי עוגן, כנדרש בחוק, ומפה לאוזן הגיעה אלינו השמועה ששאול אבני פנוי כעת לעבודה", מספרים יעקב כץ ויואל צור, מנהלי ומקימי הערוץ.

"רבי חובלים שדיברנו איתם אמרו לנו שאם יש לנו את שאול אבני, אז זכינו בפיס", נזכר יואל צור, וכצל'ה מוסיף: "שאול היה גיבור חיל. לא פשוט לעבוד על פי כל מגבלות החוק ששמרנו עליהן, ועם זאת להצליח לספק שידורים. נוצר בינינו קשר מיוחד של הערכה ואהבה".

הקשר הזה דילג מהר מאוד גם על המהמורה האידיאולוגית. האנייה הפכה לגשר שמקשר בין שני קטבים אידיאולוגיים. "בשלבים הראשונים הוא לא היה כל כך מזוהה איתנו. הוא היה קשור לתפיסה של מפא"י. אבל עם השנים ראינו איך הוא עובר מהפך ומתחבר אל הרעיון והמסר של האנייה, גם אם הוא לא ממש הפך למתנחל...", מספר צור בחיוך. "שוחחנו המון בהרבה הזדמנויות שבהן נאלצתי להישאר על האנייה, ואז שמענו סיפורים על הימים שקודם קום המדינה וימי ראשית המדינה, על פעולות מבצעיות שהוא יצא אליהן כמפקד וכקצין, ואת הכול הוא סיפר בצניעות ובלי חזה נפוח. אישיות יוצאת מהכלל".

"היה לו אופי טוב וישר שאִפשר לו לזהות מי האנשים שעומדים מולו, לראות את האידיאליזם והניקיון שהובילו את רעיון ערוץ 7, והוא התחבר ולקח את הפרויקט על עצמו. הוא היה אמנם איש נמוך קומה, אבל הוא היה איש ענק. היו בו עוצמות של גיבורי הדורות הקודמים", אומר כצל'ה, ומעיר כי אכזבה קשה נחל אבני המנוח כאשר ראה את האיפה ואיפה שנוקטות המשטרה ומערכת המשפט ביחס לאניית ערוץ 7 לעומת אנייתו של אייבי נתן, שהפכה בתודעה הישראלית לסמל לחופש הדיבור וזוכה להנצחה ולכבוד.

יואל צור שמר על קשר עם אבני גם בשנים שחלפו מאז נמכרה האנייה. שיחתם האחרונה הייתה לפני חג הפסח האחרון. "איחלנו זה לזה חג שמח. שמעתי בקולו שהוא נחלש, אבל אפשר היה לשמוע את החיוך והאווירה הטובה. אבני היה יהודי יוצא מן הכלל שזכויות רבות לו בתקומת המדינה ובוודאי בהמשכה".