הפצ"ר המליץ: נזיפה לסא"ל נריה ישורון

קצינים תוקפים את ההחלטה: "הפרקליטות לא מבינה מה זה שדה קרב"

תגיות: בשבע 698
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו

הפצ"ר המליץ: נזיפה לסא"ל נריה ישורון-ערוץ 7
חשש שקידומו ייפגע. סא"ל נריה ישורון
צילום: יוני קמפינסקי, ערוץ 7

הפצ"ר, תא"ל שרון אפק, החליט השבוע (ג') להמליץ לסגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, לקיים הליך של נזיפה פיקודית לסא"ל נריה ישורון ששירת כמפקד גדוד שריון במהלך מערכת 'צוק איתן'.

ההליך יתקיים לאחר שסא"ל ישורון הורה במהלך 'צוק איתן' על ירי פגזים לעבר מבנה, תוך שתיאר את הירי ברשת הקשר כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר קצין שנהרג יום קודם לכן מירי מאותו מבנה. האירוע נחקר על ידי מצ"ח, ובחקירה לא עלו ראיות, ברף הנדרש בפלילים, לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לעצם ביצוע הירי. בנוסף לכך, לא עלה כי היו נפגעים מהירי.

עם זאת, הפצ"ר הודיע כי מצא פסול בדברי סא"ל ישורון לפקודיו, מהם עלה מסר שירי של מטח כבוד או כאקט של נקמה הוא לגיטימי. בהמלצת הפצ"ר נאמר כי מסר כזה עלול לטשטש את גבולות המותר והאסור ולהכשיל חיילים ומפקדים שנחשפים אליו, בפרט בעת לחימה. לדבריו, המסר אינו תואם את ערכי צה"ל ויש באמירתו כשל פיקודי. הפצ"ר הוסיף והמליץ כי תוצאות ההליך הפיקודי יילקחו בחשבון במסגרת החלטות עתידיות בדבר שיבוצו וקידומו של סא"ל ישורון.

ההחלטה על הנזיפה עוררה ביקורת נרחבת בקרב לוחמים וקצינים, אשר טענו כי היא מבטאת עיוות של מוסר הלחימה וניתוק מהשטח ומאווירת הלחימה. אל"מ (מיל') הרב משה הגר-לאו, ראש המכינה הקדם-צבאית יתיר ויו"ר איגוד המכינות, מתח בריאיון לערוץ 7 ביקורת חריפה על ההחלטה. "ההחלטה הזאת היא המשך של רוח עוועים שאופפת חלק מהמפקדים בצה"ל, את כל הפרקליטות וגורמים נוספים שלא מבינים מה זה שדה קרב ולא מבינים שמפקד צריך ארגז כלים כדי להשפיע על רוח הלחימה", אמר הרב הגר. "אם מג"ד מחליט במהלך הלחימה לעשות מעשה שלא פגע באדם אלא מטח כבוד, זו סמכותו וחובתו וכך אני מצפה מכל מפקד שיפעל".

לדבריו, קיים חשש אמיתי שקצינים מעולים כדוגמתו של ישורון לא יוכלו להגיע לקצה הפירמידה ולהתקדם בדרגות הצבא. "יש כאן היסטוריה ידועה. היו שלושה מח"טים באינתיפאדה הראשונה, מח"ט גבעתי אפי איתם, מח"ט גולני גבי אשכנזי ומח"ט הצנחנים שאול מופז. שניים מהם נהיו רמטכ"לים ואחד מהם עוכב קידומו בעשר שנים, גם בגלל הכיפה שעל ראשו. אני חושש שגם כאן זה יפגע בקידומו של ישורון, למרות שהוא תפקד מצוין ב'צוק איתן'. יש כאן לצערי תהליך ארוך של נזקים מתמשכים כמו במקרה של אפי איתם. אבל אנחנו לא מתייאשים, נמשיך לייצר אנשים שמוכנים לחרף את הנפש וגם לשאת בכך שאולי הם לא יגיעו לקצה הפירמידה בגלל שיש להם דעות מיוחדות. הם אלה שבסוף ישפיעו על רוח צה"ל ולא אנשים שאין להם את הרוח הזאת".