חוק המקוואות אושר לקריאה ראשונה

חלק מהסיכום כולל הקמת מקוואות נפרדים לרפורמים בעזרת הסוכנות היהודית

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו

חוק המקוואות אושר לקריאה ראשונה-ערוץ 7
מקווה
פלאש 90

חוק המקוואות ממשיך להיות מקודם בכנסת. ועדת הפנים אישרה אותו השבוע לקריאה ראשונה במסגרת הסכמה פנים-קואליציונית.

הדיון שקדם לאישור היה סוער ביותר. ח"כ משה גפני, שיזם את ההצעה, הבהיר כי "בנוסח הצעת החוק אין פגיעה בטובלות ובטובלים. אין שינוי בסטטוס-קוו. מועצה דתית, ואני מציע להוסיף לזה גם רשות מקומית, רשאית שלא להתקשר בהסכם עם כל אחד. מקווה מוקם לצורך טבילה. אסור למנוע מאף טובל או טובלת לטבול. נוצרה בעיה שהשכירו מקוואות לצורך דברים אחרים שאינם טבילת טהרה רגילה, אז החוק מאפשר למועצה הדתית שלא לעשות הסכם במקרה כזה".

הוא הביע שביעות רצון מהעובדה שהושגה הסכמה בנושא הן מצד ח"כ רחל עזריה מכולנו והן מצד ח"כ שולי מועלם-רפאלי מהבית היהודי. האחרונה ספגה ביקורת קשה בוועדה מנציגי הרפורמים, אך השיבה להם מלחמה במהלך הדיון והבהירה: "אני הולכת לפי דרך התורה".

"לא דואגים לגרים אלא לארגונים"

גפני הכחיש השבוע את קיומה של הסכמה בנושא, אבל עם זאת יו"ר הקואליציה סיפר כי הוא "הסכים שתחילת יישום החוק תהיה רק בעוד תשעה חודשים". ביטן הוסיף כי "לאור המחויבות שלנו לפסיקת בג"ץ, נקים באמצעות הסוכנות היהודית בין שניים לארבעה מקוואות לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות וזה יפתור את הבעיה".

ביהדות התורה מתקשים כמובן לאשר את העובדה שהסכימו למהלך, אך ל'בשבע' נודע כי בהנחיית ראש הממשלה כבר החלו לפעול ליישומו. המוציאה לפועל תהיה כאמור הסוכנות היהודית, עמה פועל ראש הממשלה בחודשים האחרונים כדי לקרב בצורות שונות גם את הרפורמים והקונסרבטיבים, כפי שכבר בישר בנובמבר בהופעה בפני פדרציית הקהילות של צפון אמריקה. בכך בעצם תיפתר לדעת המעורבים בנושא הבעיה מול בג"ץ, שקבע כי המקוואות הקיימים ישמשו גם לגיורים רפורמיים.

גם מנכ"ל חדו"ש, הראביי אורי רגב, טען כי "הרקע לחקיקה איננו רק פתרון בעיית הטבילה לגרים לא אורתודוקסיים. ההכרזה של גפני כי 'יש להילחם בבית המשפט העליון שרוצה להחריב את היהדות' מבהירה שמי שתומך בהצעת החוק תומך במגמה של חיסול עצמאות המשפט האזרחי בישראל. תמיכה בחוק פירושה חתירה תחת שלטון החוק. המועצות הדתיות חייבות בשוויון". בעת שדיבר רגב בוועדה, יצאו חברי הכנסת של יהדות התורה מהדיון ושבו אליו עם סיום דבריו.

ח"כ ישראל אייכלר אמר בתגובה: "אני לא יודע למה במקום לעסוק בדיור, שמעניין מאות אלפים, עוסקים בגיור, שמעניין רק כמה ארגוני חוץ. קיימת החלטה של מועצת הרפורמים שבריכת שחייה כשרה לגיור. אז מה הבעיה? אין מספיק בריכות? אין מספיק גרים, כי מי שלא רוצה להיות יהודי לא עושה גיור. אין כאן דאגה לגרים אלא לארגונים".

ח"כ אורי מקלב הוסיף: "יש אישה רפורמית שלא נותנים לה לטבול במקווה? זה שקר וכזב. אף אחד לא שואל אישה אם היא רפורמית".

מי שהציג עמדה מפויסת בדיון הוא דווקא הח"כ החדש יהודה גליק – איש הליכוד וחבר הקואליציה התומכת בחוק. "אני לא מצליח להבין", אמר לחברי הכנסת החרדים, "הרי לא תמנעו אפילו גיור רפורמי אחד. הם ימשיכו ללכת למעיינות ולים. הצעת החוק באה לומר: אנחנו נדפוק אתכם".

ראוי לציין שהחקיקה הנוכחית מותירה פרצות לא מעטות. עו"ד איגי פז ממשרד המשפטים טוען כי "החוק בנוסחו לא פותר את כל הקשיים. כדי לקחת אותו מהמקום האפור, צריך להציע פתרון בר קיימא, ככל שיהיה פתרון מעשי, כדי שהנוסח יוכל לעמוד משפטית".

התנאי: עיגון טבילת הנשים בחוק

מי שנעדרו מהדיון הם חברי הכנסת של ש"ס, בשל מחאתם בנוגע לרמי סדן. הדבר עורר תמיהה בקרב חלק ממשתתפי הדיון, שתהו מדוע חברי הכנסת של יהדות התורה נאבקים בנושא, וחבריהם שהנושא אמור להיות חשוב להם לפחות באותה מידה – אינם משתתפים בדיון. עם זאת, בכיר ביהדות התורה אמר ל'בשבע' כי "אם לא היה ברור שיש רוב להצעתו של גפני – חברי ש"ס היו מתייצבים ומצביעים בעד. אנחנו לא שופטים אף אחד".

נכון לעכשיו מדובר בהצעת חוק שזוכה לגיבוי הליכוד וכולנו, ונעשתה בשיתוף פעולה של הסיעות החרדיות והבית היהודי. אם לא יהיו שינויים משמעותיים בעמדת אחת מהמפלגות שאינן דתיות וחרדיות – החוק יגיע להליכי חקיקה מתקדמים ואולי אף יאושר במהלך המושב הנוכחי.

ח"כ שולי מועלם-רפאלי אומרת ל'בשבע' בעקבות התקדמות החקיקה השבוע כי "החוק עבר בקריאה טרומית בדרישה שלי ושל רחל עזריה וסיכום בין סיעות הקואליציה והח"כים החתומים על החוק, שהוא יתקדם רק אחרי הסכמות איתי ועם רחל עזריה לגבי טבילת נשים. המטרה שלנו שהתקנות ביחס לטבילת נשים שנמצאות היום בחוזר מנכ"ל יהיו חלק מהחוק".