הרס ופינוי אלים בגבעת גל

המנהל האזרחי הרס השבוע, בלילה שבין שלישי לרביעי, מבנה קבע בשכונת גבעת גל הסמוכה לקריית ארבע.

תגיות: בשבע 698
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו

הרס ופינוי אלים בגבעת גל-ערוץ 7
"השכונה נמצאת בתוך קו כחול ובאזור בעל תב"ע בתוקף". ההרס בגבעת גל
צילום: אלירן אהרון, ערוץ 7

במהלך ההרס התפתחו עימותים קשים בין כוחות משמר הגבול למתיישבים במקום. ראש המועצה מלאכי לוינגר נפצע באורח קל בפניו.

במנהל האזרחי אומרים כי המבנה הוקם בניגוד לחוק, אולם התושבים טוענים כי הוא נמצא בתוך הקו הכחול של קריית ארבע, ובמועצה אף היו מגעים להכשרת הבנייה במקום. בתנועת ההתיישבות 'נחלה' תקפו את שר הביטחון הטרי, אביגדור ליברמן, בעקבות ההרס: "אנו מצרים על כך שליברמן אישר הרס כה חמור. השר ליברמן ביקש 60 ימים של חסד לפני שהוא מאשר בנייה. מעניין שאישורי הריסה אפשר לתת תוך שבועיים. שוב מוכח שפקידי המנהל שולטים בשר הביטחון".

מקרב חברי הכנסת, היחיד שהשמיע גינוי להרס היה ח"כ בצלאל סמוטריץ', אשר כתב בציוץ בחשבון הטוויטר האישי שלו: "הצעד המשמעותי הראשון של שר הביטחון - הריסת בית יהודי הלילה בקריית ארבע. מטריד מאוד. בפעם הבאה אסור לבית היהודי להיכנס לממשלה בלי תיק הביטחון".

אריה דייויס, תושב הגבעה, סיפר לערוץ 7 כי הפינוי בוצע בברוטליות: "הם נהגו באלימות כלפי ילדים, נשים, רבנים וכלפי ראש המועצה, והרסו בסוף את הבית". דייויס מצהיר כי כבר כעת אוספים התושבים כסף כדי לבנות את המבנה שנהרס מחדש, "אנחנו כבר מתחילים את המדידות ונכנסים לעניינים".

"אנו קוראים לשר הביטחון ליברמן להתעשת ולבחור בדרך הבנייה וההתרחבות ולא בדרך ההרס והחורבן. עם ישראל ייתן לו תמיכה אדירה אם הוא יבחר בתנופה של בנייה. אני מקווה שהוא יתפוס את עצמו ואת המנהל האזרחי ויעשה שם סדר. לא ייתכן שכמה פקידים במנהל האזרחי ינהלו את המדינה", הוסיף דייויס.

ראש המועצה מלאכי לוינגר, שכאמור נפצע במהלך ההרס, מתח ביקורת על ההחלטה להרוס את המבנה: "מדובר במבנה בית הכנסת שקיים כבר כשמונה שנים. ניהלנו דיוני הסדרה מול משרד הביטחון על מנת להסדיר אותו, היות שהשכונה כולה נמצאת בתוך קו כחול ובאזור שיש בו תב"ע בתוקף. לצערי הרב התעקשו כוחות המנהל להרוס את המבנה של משפחה שגרה בבית. צר לי ששר הביטחון במקום לבחון את הדברים נתן את האישור להרוס. אני לא מאשים כרגע אותו, אבל אני חושב שראוי לבדוק איך מתנהלים הדברים במנהל האזרחי, אצל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ולדאוג שלא יהיו מחטפים כדוגמת האירוע הזה. הדרג המדיני לא היה מודע לאירוע, ואני חושב שצריך ללמוד לקח מהמקרה הזה. מדובר בממשלה לאומית וליהודים יש הזכות לבנות. מדובר במבנה שהוקם בתוך קו כחול, מבנה שניתן להכשיר". לוינגר הוסיף והאשים את גורמי האכיפה באפליה גזענית בכל הנוגע לאכיפה של בנייה לא חוקית באזור זה.