הליכוד וש"ס סיכמו:

רמי סדן לא יחל לכהן כיו"ר דירקטוריון חדשות 10 עד לאחר הכרעת בג"ץ

תגיות: בשבע 698
ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו

פרשת רמי סדן טרם ירדה מסדר היום, ואתמול (ד') התקבלה החלטה משמעותית בפרשה במסגרת המשא ומתן בין הליכוד לש"ס, שדורשת במפגיע את פיטוריו של סדן.

יו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן וח"כ יגאל גואטה מש"ס הגיעו לסיכום, שנטען כי הוא מקובל גם על דירקטוריון 'חדשות 10', ולפיו רמי סדן לא יחל לכהן בתפקיד יו"ר הדירקטוריון עד לאחר הכרעת בג"ץ בדרישת סיעת ש"ס להוציא צו ביניים נגד המינוי.

ל'בשבע' נודע כי סוכם שלאחר ההכרעה בצו הביניים ינסו נציגי הליכוד וש''ס לגבש פתרון מוסכם בעניין המשך מאבקה של תנועת ש"ס, שהודיעה בינתיים על הקפאת צעדי המאבק שלה.

ראוי לציין כי מבחינה טכנית אין לסיכום משמעות אם לא יכונס דירקטוריון 'חדשות 10', שכן סדן כבר נבחר לתפקיד. נכון לעכשיו אמנם קבועה ישיבה בעתיד הקרוב, אך לא ברור כיצד ינהג הדירקטוריון והאם המהלך עלול להורות לסדן את הדרך החוצה.

ש"ס איימה, כזכור, להיעדר מהצבעות חשובות לקואליציה אם ראש הממשלה לא ידאג לפיטוריו של סדן, שהואשם באמירות קשות כלפי המפלגה במהלך ישיבת דירקטוריון של 'חדשות 10'.

עוד לפני המפגש שהתקיים בין ראש הממשלה לשר אריה דרעי, ניסה סדן, המשמש כיו"ר דירקטוריון החברה, להרגיע את הרוחות ושיגר לאנשי ש"ס מכתב פתוח ובו הצהיר: "שופכים את דמי לשווא". "כמוכם גם אני חושב שאסור שאדם ששונא ספרדים או גזען ישמש בתפקיד ציבורי. אלא שלא יעלה על הדעת ואיני מסוגל כלל לחשוב או להרגיש שנאה. ודאי לא לציבור שלם וודאי לא לציבור הספרדי היקר, החם והאוהב", כתב סדן לחברי ש"ס.

אלא שאת השר דרעי הדבר לא הרשים. בפגישתו עם ראש הממשלה הוא התמיד בדרישתו ובאיומיו. בסביבתו של נתניהו רמזו שהוא שמע את דרעי, הרגיע אותו, אך לא הבטיח לו דבר. לטענת מקורבי ראש הממשלה בשיחה עם 'בשבע', הוא אמר לדרעי בין היתר כי הוא אינו מבין מדוע במקום לדרוש התנצלות ולסיים את הפרשה - עושה המפלגה קמפיין שלם.

אבל בש"ס המשיכו בשלהם. כמה פוליטיקאים בזירה המקומית מטעם המפלגה הגישו עתירה בדרישה לבטל את מינויו של סדן, ואיימו כי ידרשו את פיטוריו בדיון של ועדת הכלכלה שהתקיים בכנסת.

הדיון עצמו פוצץ עוד לפני שהחל. שני חברים מטעם סיעת ש"ס – ח"כ יגאל גואטה וח"כ יצחק ועקנין - הגיעו בשליחות המפלגה. אבל דקה לאחר תחילת הדיון הפסיק אותו יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, במחאה על העובדה שרמי סדן ונציגי ערוץ 10 כלל לא הגיעו לדיון, אף על פי שזומנו אליו. "רמי סדן הודיע לי פתאום שהוא חולה. נציגי ערוץ 10 לא הגיעו. אני רואה זאת בחומרה והדיון לא יתקיים היום", הבהיר כבל, והורה להוציא זימון אישי לכל אנשי הערוץ.

סיעת ש"ס התכנסה מיד אחרי האירוע כדי להחליט על הצעדים שתנקוט בהמשך. אבל בניגוד לאיומים, וככל הנראה בעקבות איומים נגדיים מסיעות הקואליציה האחרות, שבה לנהל כמעט באופן מוחלט סדר יום רגיל בכנסת וחבריה השתתפו בדיונים ובהצבעות.

דרעי: זה לא מאבק אישי

העמדה של ש"ס אינה זוכה לרוח גבית. מרבית חברי הליכוד וגם לא מעט חברים בבית היהודי אומרים שהדבר, אם היה, דורש בעיקר התנצלות ולא פיטורין.

השבוע השמיע את קולו גם השר משה כחלון. במסגרת דיון בכנסת הוא השיב לשאלה בנושא, ואמר כי מדובר באמירות חמורות, אבל לא כאלה שמצדיקות הדחה. "אם הדברים נאמרו, אני רואה זאת בחומרה. אסור שאמירות כאלה ייאמרו. לגבי להתפטר או לא, אני חושב שאפשר להסתפק בהתנצלות ולהמשיך הלאה", אמר השר.

בש"ס טוענים כי הם אינם מתכוונים להרפות עד שסדן ילך הביתה. השר אריה דרעי אמר ביום שלישי בכנס הרצליה: "שואלים אותי בשבוע האחרון 'למה אתם עושים כל כך הרבה רעש? נו, אז נאמרה אמירה'. בי זה לא פגע. אין לי גם עניין אישי נגד אף אחד, אני לא מכיר את האנשים", טען דרעי, אך הוסיף: "במדינה שלנו אסור לנו בשום אופן שבעולם להשלים עם שיח של שנאה, של פסילה של שבט".

בסביבתו של דרעי אמרו ל'בשבע' כי הם מתכוונים להמשיך ולדבוק במאבקם בסדן, חרף העובדה שדרעי טען שהמאבק אינו אישי. "לאחר שהגיעו אלינו עוד ועוד עדויות שהדברים אכן נאמרו, תנועת ש"ס לא תוכל לעבור לסדר היום ולנהוג כאילו לא אירע דבר. לא נרפה וניאבק בכל הכלים העומדים לרשותנו. מהיום יידע כל אחד שעל גזענות משלמים מחיר. אם נשתוק כעת על אמירות גזעניות כאלה, האפליה תימשך במעשים", אמרו מקורביו של דרעי והבהירו כי הוא ממשיך לדרוש מראש הממשלה להביא לפיטוריו של סדן.

מקורביו של סדן מכחישים כי הדברים שיוחסו לו נאמרו על ידו. לדבריהם, שמונה מתוך תשעה חברי הדירקטוריון יעידו בכתב שמעולם לא נאמרו על ידו דברים בעניין הציבור הספרדי או בעניין ש"ס. רק אדם אחד, שהוא גם עובד הערוץ החושש למקומו לשווא, הוציא תגובה שונה.

המקורבים מדגישים כי המינוי בתוקף, ומשום כבודו של בג"ץ לא יבוצעו שום פעולות עד להחלטת בג"ץ בצו על תנאי בשבוע הקרוב.

בקואליציה מעריכים כי מינויו של סדן נוח מאוד לראש הממשלה, והוא לא יעשה שום צעד שירמוז אפילו לצורך להעבירו מתפקידו.

סדן עצמו איים השבוע בתביעת דיבה נגד העיתונאי שפרסם את הידיעה הראשונה בנושא – גידי וייץ מעיתון 'הארץ', ודרש באמצעות עורכי דינו פיצוי כספי ופרסום התנצלות. פרקליטיו כתבו לעיתונאי: "הדברים אשר פרסמת הנם שקריים בעליל. מרשנו מכחיש בתוקף שהוא אמר את הדברים החמורים שייחסת לו אודות תנועת ש"ס ואריה דרעי. קודם לפרסום הידיעה לא פנית למרשנו ולא ביקשת ממנו תגובה לדברי בלע אלה שציטטת ושכתבת. אילו היית בודק את הדבר עם חברי הדירקטוריון שנכחו בישיבה, היית מגלה על נקלה כי הדברים לא נאמרו. כך עולה גם מעדותם בכתב של 8 חברי הדירקטוריון בעדותם בפני הרשות השנייה".