הדלקנו את הגפרור לנפילת בריה"מ

אסיר ציון לשעבר, הרב יוסף מנדלביץ', מספר לערוץ 7 על החגיגות במלאת 46 שנים למעצרו בנמל התעופה בלנינגרד: אני חוגג יום הולדת.

אלירן אהרון , י' בסיון תשע"ו

הרב יוסף מנדלביץ' מציין היום (חמישי) יום מיוחד עבורו ובראיון לערוץ 7 הוא מספר על הניצוץ שנדלק בתאריך הזה לפני 46 שנים.

"בדיוק היום לפני 46 שנה שכבתי על הבטון של נמל התעופה לנינגרד בברית המועצות כפות ידיים", נזכר הרב מנדלביץ', "ידעתי שאני יכול לסיים את חיי במקום כי זה נחשב בגידה במולדת ניסיון להשתלט על המטוס, והעיקר זה גרם לזעם גדול של הרוסים נגד היהודים וזאת הייתה הפעם הראשונה שהיהודים מורדים בשלטון".

בשנת 1970 מנדלביץ' וחברי הארגון המחתרתי בו היה חבר ארגנו את "מבצע חתונה" - ניסיון לחטוף מטוס משדה תעופה בלנינגרד כחלק מהמאבק למען עלייה חופשית של יהודי ברית המועצות.

חברי המחתרת נתפסו ונגזרו עליהם עונשים כבדים עד כדי גזר מוות שבהמשך הומתקו לעונשי מאסר ממושכים, "אנחנו לא ידענו מה יהיה איתנו אבל עשינו את מה שהרגשנו שאנחנו חייבים לעשות לנסות לפרוץ את הדרך ליהודים לצאת מבית הכלא הגדול של ברית המועצות, וכך היה להפתעתנו למרות שישבנו בבתי כלא, עברנו חקירות ומשפטים והיה קשה מאוד".

למרות הקשיים מנדלביץ רואה ביום זה התחלה של שבירת מסך הברזל ונפילת ברית המועצות, "אז נדלק הגפרור של 'חנה סנש'. אנשים בארה"ב ידעו שיש יהודים ברוסיה אבל הם היו צריכים אות חיים וזה היה אות חיים בשבילם שעם ישראל חי ושהגיע הזמן לקום ולהיאבק וזה הביא בסופו של דבר גם לפתיחת השערים, ואח"כ גם נפל המשטר הסובייטי וכולם מודים שחלק גדול מנפילת המשטר קרה בגלל המאבק הבינלאומי הגדול לזכויות האדם וזכויות האדם היו לעזוב את המקום שהוא איננו רוצה וזה היה מה שהכניע את הרוסים".

אסיר ציון לשעבר חוגג ביום ומודה לה', "זה יום הולדת בשבילי היום, אני שמח מאוד. שהחיינו וקיימנו והגיענו לשמן הזה".

מנדלביץ' מתייחס גם לחימום היחסים המדיניים בין ישראל לרוסיה, "זה אחד הסימנים של הגאולה. כשאחד מראשי העולם מקבל את ראש ממשלת המדינה היהודית בכבוד זה בוודאי אומר מדינת ישראל ועם ישראל מתקדמים ומצליחים".

יחד עם זאת הוא מזהיר מפני ההפכפכות של רוסיה, "רוסיה נשארת רוסיה, זו מעצמה גדולה ויש לה אינטרסים משלה ובסך הכל למרות שמקבלים אותנו בכבוד, אתה אף לא יודע במה זה יגמר".