לגבות מיסים מארגוני רווחה? "חוצפה"

ועדת הפנים ביקרה בבית יד שרה בירושלים. יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם: "אני מחויב לפטור עמותות מתשלומי ארנונה מיותרים ומקוממים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ו

ועדת הפנים של הכנסת ביקרה היום (ה') בבית יד שרה בירושלים.

חברי הכנסת נחשפו לפעילויות הרבות של יד שרה: חיבור אלפי מתנדבים ליותר מחצי מיליון איש הנעזרים במגוון שירותי סיעוד ושיקום, מהשאלת ציוד רפואי דרך הסעות לרתוקים לכיסאות גלגלים ועד להפעלת רשת ''שיקומוני יום''.

"אני מחויב לפטור עמותות מתשלומי ארנונה מקוממים", הכריז יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד). ''אני חתום על הצעת החוק ואפעל להעברתה. ארגוני בריאות ורווחה הפועלים למען הציבור - לא ישלמו אגרות".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) קרא לכלל הפקידים במשרדי הממשלה השונים לבוא ולהכיר את פעילות יד שרה ולעמוד מקרוב על צרכיה של החברה הישראלית.

בישיבת הוועדה לאחר הסיור, הציג ח"כ אמסלם את נוסח הצעת החוק אותה הוא מקדם, לפיה הפטור יורחב גם למוסדות בריאות ורווחה בקנה מידה ארצי ובכל מקום בו משרתת העמותה את הקהילה.

מייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי אמר כי "לא ייתכן שנשלם תשלום ארנונה מלא על שטח החניה שמשרתת אדם שבא עם רכבו לשאול כיסא גלגלים. החניה היא חלק בלתי נפרד מהשירות עצמו".

בנוסף, העלה לופוליאנסקי את נושא היטל האגרה המושת על עמותות עבור שלטי הכוונה של אזרחים אל בית יד שרה בעירם. "שילוט ההכוונה לסניפי יד שרה מיועד לנעזרים, להקל עליהם למצוא את הסניף. זו לא פרסומת. זה חלק מהנגשת השירות.

"צריך להפנים כי מדובר בארגון המשרת את הציבור ללא כוונת רווח. אין דין עמותה שחרטה על דגלה את הנתינה והעזרה לזולת כדין עסק מסחרי", הדגיש.

מוטי זליקוביץ', מנכ"ל עמותת מלב"ב המשרתת חולי אלצהיימר, הוסיף כי תשלומי ביטוח לאומי לעמותה מתעכבים בעקבות דרישות לתשלומים על שטח חניה לבאים לטיפול בשירותי העמותה.

ח"כ אמסלם סיכם את הישיבה באמרו "המדינה לא צריכה להקשות על ארגונים כאלו אלא לסייע להם. זו מטרתנו". הוועדה תקיים ישיבה מקצועית נוספת עם נציגי כלל משרדי הממשלה והעמותות במטרה ''להפסיק את העוול והתשלומים המיותרים והמקוממים", כלשונו.