אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר הביטחון אביגדור ליברמן יצא הלילה (ראשון) לביקור עבודה ראשון בארה"ב.

ליברמן יוועד במהלך הביקור עם גורמים בכירים בממשל האמריקני בכלל ובבית הלבן בפרט. הוא ייפגש גם עם מקבילו, שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר.

אחד הנושאים המרכזיים שיהיו על הפרק במהלך הביקור הוא מזכר ההבנות בין ישראל וארה"ב בנוגע לכלל הסיוע הבטחוני לעשור הקרוב.

בסביבת ראש הממשלה הבהירו בשבוע שעבר בשיחה עם ערוץ 7 כי ישראל חותרת לסגור את ההסכם עם ממשל אובמה - ואינה מעוניינת להמתין עד לחילופי הממשל בתחילת השנה האזרחית הבאה, כפי שפורסם בעבר.

לשר הביטחון הקודם משה יעלון היתה היכרות מוקדמת וגם יחסים טובים מאוד עם קרטר - מה שסייע לקדם עניינים משותפים.

עם זאת הביקור הנוכחי של ליברמן יכול להיות אולי זה שיסמן אותו באורח חיובי, אולי לראשונה מאז כיהן כשר בממשלות ישראל, בעיני האמריקנים.

אין ספק ששר הביטחון יהיה מעוניין ליצור רושם ראשוני מחודש, אחר לגמרי מזה שהיה בעת שכיהן כשר החוץ. נתניהו מידר אותו אז מעיסוק ישיר בעניינים הקשורים ליחסי ארה"ב וישראל - משום שידע שהאמריקנים אינם מעריכים את ליברמן ותופסים אותו כקיצוני.

סביר להניח שבביקורו הפעם יפגין ליברמן גישה פרגמטית ומתונה הרבה יותר. בירושלים מעריכים שביקורו של שר הביטחון ייתן דחיפה למגעים על הסיוע הביטחוני שמובילים אנשי ראש הממשלה - ומתייחסים בחיוב ליציאה של שר הביטחון לארה"ב.

עם זאת, יש לזכור שמי שמנהל את המגעים בפועל הם אנשי לשכת ראש הממשלה ובראשם מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי יעקב נגל שמקיים מגעים ישירים בנושא עם סוזן רייס מצד הממשל האמריקני - ובדרג הזה בלבד נסגרים העניינים הקשורים לסיוע הבטחוני.

לא בטוח שהתקשורת האמריקנית תיתן לליברמן את ימי החסד. מי שעוקב אחרי תדרוכי מחלקת המדינה יכול היה לראות איך בימים הראשונים לאחר מינויו ניסו כתבים להוציא התבטאויות תקיפות נגדו מדובריו של ג'ון קרי. אחת כזו לפחות יצאה - אבל אז הכריז ליברמן על תמיכתו ביוזמה הערבית ובפתרון שתי המדינות השתיק את כולם ועורר "תקווה", כלשון דוברי מחלקת המדינה.

האם ליברמן יפתיע את ממשל אובמה? הדבר אפשרי בהחלט - במיוחד אם הוא חפץ לבנות מערכת יחסים מחודשת עם האמריקנים - ולהיות אולי זה שמסתמן כמי שנמצא משמאלו של ראש הממשלה - בדיוק כפי שהיה יעלון.

אמנם בזירה המדינית האמריקנית לא ממש ספרו את שר הביטחון הקודם - אבל קיימת אפשרות סבירה ביותר - שאצל ליברמן זה יהיה אחרת לגמרי.