אוטובוסים. תחבורה ציבורית תופעל בשבת?
אוטובוסים. תחבורה ציבורית תופעל בשבת?מועצה אזורית גולן

ועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בהצעתה של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) להסמיך רשויות מקומיות להחליט על שינוי הסטטוס קוו ולהפעיל תחבורה ציבורית בשבת.

כזכור, בימים האחרונים עלה הנושא לסדר היום הציבורי לאחר שבהרצליה, העיר בה שימשה גרמן כראש העירייה, החליטו להפעיל באופן עצמאי קווים של תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים.

ההחלטה עוררה זעם רב מאוד בעיקר בקרב חברי הסיעות החרדיות בעיר, שפנו אל חברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה כדי שיתערבו בנושא.

מחר אמורה להתקיים ישיבה דחופה בנושא בין השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן לחבר הכנסת משה גפני - במטרה לגבש קו אחיד למאבק נגד הפעלת התחבורה הציבורית בשבת.

במקביל, לקראת העלאת הצעת החוק של ח"כ גרמן מתפרסם הבוקר סקר של עמותת חדו"ש ולפיו 72% מהציבור היהודי בישראל תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בהיקף מלא או מוגבל בשבתות וחגים.

על פי הנתונים שעולים מהסקר שנערך על ידי מכון סמית' 41% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית "בהיקף מצומצם בקווים מרכזיים ובתדירות נמוכה יותר, אולי במוניות שירות". 31% תומכים בהפעלת "תחבורה ציבורית בהיקף מלא כמו ביום חול".

עוד עולה מהנתונים כי 52% מהמגדירים עצמם דתיים תומכים במהלך, מתוכם 49% בתחבורה ציבורית בהיקף מצומצם ו-3% בהיקף מלא.

ח"כ גרמן טענה כי "סקר חדו"ש מוכיח פעם נוספת כי מרבית הציבור מעוניין בתחבורה ציבורית בשבת. התמיכה בנושא הולכת וגדלה מדי שנה והיא חוצה את מרבית המפלגות - לרבות הבית היהודי. שוב אנו מוצאים כי מיעוט בכנסת, 5% מחבריה, מונע ממרבית הציבור להעביר חוק שיביא צדק חברתי לאותן אוכלוסיות שאין ברשותן מכוניות ואיכות חיים לכלל הציבור".