אוהדי קרואטיה. האלימות ביורו לא פוסקת
אוהדי קרואטיה. האלימות ביורו לא פוסקתצילום: רויטרס

מסתבר שהאלימות בספורט ובמגרשי הכדורגל בפרט, אינה רק מנת חלקם של אוהדי הכדורגל בישראל, כי אם גם של אוהדי הנבחרות באירופה. טורניר הכדורגל האירופי, טורניר היורו שמתקיים בצרפת ממשיך להעסיק את העולם כולו, אך לצערם של מארגני הטורניר והמארחים הצרפתים, לא מהסיבות הנכונות.

שורת תקריות אלימות נוספות שהתקיימו במהלך משחקי סוף השבוע האחרונים מדירים שינה מעיניהם של ראשי אופ"א וראשי צרפת.

לאחר הרחקת 29 אוהדים רוסים מהמדינה הצרפתית בשל מעורבות באירועים אלימים ואיומים מצד אופ"א על עונש קשה מנשוא כלפי התאחדות הכדורגל הרוסית, בעקבות מספר אירועים אלימים בהם היו מעורבים אוהדי הנבחרת הרוסית, מסתבר כי הבעיה קיימת אצל אוהדי נבחרות נוספות.

רגע לפני משחקה האחרון מול נבחרת פולין, דיווחו בתקשורת בצרפת כי אוהדים גרמנים התעללו בצורה חסרת תקדים בשני עיתונאים ברזיליאים, שהגיעו לסקר את טורניר היורו. העיתונאים הברזילאים שהותקפו על ידי האוהדים הגרמנים טענו לאמצעי התקשורת בצרפת כי הם הוכו בשל העבודה שהגיעו מברזיל, כזכר לאותה מפלה ויריבות בין השניים במהלך טורניר המונדיאל האחרון.

כזכור, מדובר באירוע אלים שני של אוהדי אלופת העולם מגרמניה, כשאלה כבר נטלו חלק באירוע האלים עם אוהדי נבחרת אוקראינה לפני המשחק בין השתיים. באופ"א שמיהרו להגיב בחומרה על אלימות האוהדים הרוסים, הפעם לא הגיבו.

עם זאת, נראה כי גם הרוסים לא מתרגשים יתר על המידה מהאזהרות החמורות של אופ"א כשאלה המשיכו ליטול חלק באירועים אלימים בסוף השבוע האחרון בצרפת. באמצעי התקשורת בספרד מדווחים כי חבורה של שבעה רוסים תקפה מספר אוהדים ספרדיים. באירוע נפגעו שני אוהדים ספרדיים במצב קשה וחמישה מהתוקפים, בני 26-30 נעצרו.

כזכור, נגד רוסיה עומד עונש הרחקה על תנאי ומעניין יהיה לראות אם אופ"א אכן תפעיל עונש זה כבר במהלך הטורניר שעוד רחוק מלהסתיים. בינתיים, מי שהתייחס לאלימות אוהדי נבחרתו שלא פוסקת, הוא לא אחר מאשר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

פוטין אמר כי מלבד לעובדה ש"האלימות בין האוהדים הרוסים והאוהדים האנגלים היא בושה", הוא לא מבין איך 200 רוסים מצליחים להכות אלפי אנגלים. עוד אמר פוטין כי יחס המשטרה כלפי הפורעים הרוסים אינו מידתי ולא מותאם ליחסם כלפי מתפרעים מנבחרות אחרות. לסיום אמר פוטין, "אני מקווה שיש אנשים הגיוניים שאוהבים ספורט בין כל המתפרעים, ומבינים כי כל אלימות רק גורמת נזק לנבחרת ולספורט".

עד שאופ"א תפעיל את העונש על תנאי כלפי הרוסים, נראה שנבחרת קרואטיה עשויה לעקוף אותם בחומרת העונש ולעוף מהטורניר עוד לפניהם אחרי שבדקה ה-86 במשחק הנבחרת הקרואטית אמש מול נבחרת צ'כיה החלו אוהדי קרואטיה להשתולל ביציעים והשליכו אל כר הדשא אבוקות.

כתוצאה מהשלכת האבוקות אל כר הדשא נפגע סדרן שניסה לסייע בפינוי שלהן, והשופט מארק קלטנברג נאלץ לעצור את המשחק למשך מספר דקות. שחקני הנבחרת הקרואטית ניסו להשליט סדר ביציעים, אך לא צלחו בכך וכעונש ספורטיבי נענשו משער דרמטי לאחר שהמשחק חודש, בתוך תוספת הזמן שקבע שיוויון 2:2.

בתקשורת בקרואטיה כבר עוסקים בהשלכות החמורות של התפרעות האוהדים ומבינים כי הפעם אופ"א תנקוט מולם ביד קשה כשכבר במוקדמות היורו נענשו אלה בהפחתת נקודה ממאזנם כשלפני המשחק מול איטליה צויר על כר הדשא בקרואטיה צלב קרס.

בין העונשים שנלקחים בחשבון בקרואטיה: הפחתת נקודות, הדחה מהיורו או ממוקדמות המונדיאל.