אחרי חודשים של צפיה ובחירת המומחים והקהל, נבחרו אמש, הסרטים המתמודדים בתחרות הבינלאומית בפסטיבל הקולנוע ה-33 בירושלים ובהם סרטים חדשים של כריסטי פויו, קלי רייכהרדט, פארק צ'אן ווק, אלברט סרה ומיה הנסן-לאב.

עוד בפסטיבל בשנה זו "קלאסיקות" תוכנית מיוחדת ליצירות מופת קולנועיות בלתי נשכחות ובה יוקרנו עותקים חדשים ומשוחזרים של עשרה סרטים מהקלסיקה הקולנועית של גדולי הבמאים בתקופות שונות

בנוסף לכל אלו תתקיים השנה, תחרות בינלאומית חדשה וראשונה לבחירת הסרט הטוב ביותר בפסטיבל. הפרס לזוכים בתחרות הוא- 20,000 דולר – באדיבות קרן משפחת ווילף מניו ג'רזי.

התחרות מיועדת לחגוג הישגים קולנועיים בולטים מרחבי העולם ולעודד הפצה של סרטי איכות בישראל והיא כוללת סרטים באורך מלא המגיעים ממדינות שונות ומשקפים סגנונות קולנועיים שונים.

התוכנית הבינלאומית של הפסטיבל תכלול גם סרטים חדשים של לורי אנדרסון, אלחנדרו חודורובסקי, ניקולס וינדינג רפן, שנטל אקרמן, ורנר הרצוג, ריתי פאן, פרדריק וייזמן, הונג סאנג-סו, ברונו דומון, אלכס גיבני ואחרים.

הסרטים המתחרים :

המשרתת

סרטו החדש של פארק צ'אן-ווק ("שבעה צעדים"), המתרחש בקוריאה של שנות ה-30, ומביא את סיפורה של משרתת המסייעת לנוכל המתחזה לרוזן יפני לגזול את הונה של אדוניתה. יצירה חכמה שהוקרנה בפסטיבל קאן האחרון ומשלבת וירטואוזיות חזותית עם תסריט סוחף במיוחד.מבוסס על ספרה של שרה ווטרס Fingersmith) .

העתיד לבוא

איזבל הופר מככבת בסרטה החמישי של מיה הנסן-לאב ("עדן"), המביא את סיפורה של מורה לפילוסופיה הננטשת על ידי בעלה ויוצאת לעצב את חייה מחדש. יצירה חכמה ומלאת חום וחסד אנושי, שזיכתה את הנסן-לאב בפרס הבימוי בפסטיבל ברלין.

ווינר

זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס הוא דיוקן מרתק, אינטליגנטי, ומשעשע המתאר את דמותו של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר, בעת קמפיין לראשות העיר ניו יורק, ובתוך כך חושף את פניה של הפוליטיקה בעידן המדיה הדיגיטלית.

מלחמה

קלאוס מפקד פלוגה דנית באפגניסטן נלכד עם חייליו בתוך אש צולבת, ומקבל החלטה הרת גורל שתשפיע על חייו ועל משפחתו, הנמצאת הרחק בדנמרק. סרטו החדש של טוביאס לינדהולם ("חטיפה בלב ים"), היה מועמד לאוסקר לסרט הזר וסומן ע"י הביקורת כאחד הסרטים הטובים ביותר של השנה. יצירה ריאליסטית, בוחנת ורגישה, המבוימת במיומנות וכוללת הופעת משחק מופתית של פילו אסבק ("משחקי הכס"). טוביאס לינדהולם ביים עד כה שני סרטים עטורי פרסים ("R", "חטיפה בלב ים"), כתב תסריטים עם תומס וינטרברג (בהם "ניצוד"), והיה מכותבי הסדרה "הממשלה". "מלחמה", שהיה מועמד לאוסקר לסרט הזר.

מוות בסרייבו

זוכה פרס האוסקר דניס טנוביץ' מעבד למסך הגדול מחזה של ברנאר אנרי לוי, המתאר יום סוער אחד במלון הכי מפואר בסרייבו: בעת שמנהל המלון נערך לערב גאלה חגיגי של האיחוד האירופי, צוות העובדים מתכנן לפרוץ בשביתה. הסרט הוא זוכה הפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל ברלין.

דרורים

דיוקן התבגרות עטור שבחים שזכה במקום הראשון בפסטיבל סן סבסטיאן. ארי בן ה-16 נשלח מבית אמו שברייקיאוויק אל הטבע האיסלנדי המרוחק שבו חי אביו. שם, בין פסגות אדירות ופיורדים מרהיבים, הוא נאלץ לתמרן בין היחסים המורכבים שלו עם אביו לבין הסביבה החברתית המוגבלת בסרטו הארוך השני, מעצב רונאר רונארסון ("וולקנו") דיוקן התבגרות לא שגרתי של נער רגיש בעיירה מחניקה,בעדינות יוצאת דופן, ביד מיומנת ובקצב מדוד, עם אסתטיקה מוקפדת והופעה כובשת של אטלי אוסקר פיאלרסון בתפקיד הראשי.

מותו של לואי ה-14

הימים האחרונים בחייו של המלך לואי ה-14 זוכים לעיבוד קולנועי מהפנט ביופיו בידי הבמאי הקטלוני הנועז אלברט סרה ("כבוד האביר", "שירת הציפורים"), ובכיכובו של כוכב הגל החדש ז'אן-פייר לאו (כיום בן 72) שמספק הופעה פנומנלית. הסרט הוצג בפסטיבל קאן וזכה לביקורות מהללות.

נשים מסוימות

בשפתה המינימליסטית והרגישה, ועם שלוש שחקניות ענקיות, ממשיכה אשפית האינדי האמריקאית קלי רייכהרדט ("ונדי ולוסי") לבחון בעין קולנועית חדה את שולי החברה האמריקאית. סרטה החדש, המבוסס על מספר סיפורים של הסופרת המונטנית מיילי מלוי, הוקרן בבכורה בפסטיבל סאנדנס האחרון וזכה לביקורות מהללות. טריפטיך קולנועי העוקב אחר מספר נשים ברחבי מונטנה: עורכת דין (לורה דרן) המנסה להרגיע לקוח ממורמר שאוחז בבן ערובה כדי להשיג את מבוקשו; אשה נשואה (מישל ויליאמס) המתכננת את בית המשפחה החדש ומתמודדת עם סדקים בזוגיות; וחוואית מופנמת המתיידדת עם עורכת דין צעירה (קריסטן סטיוארט) המעבירה קורס דו-שבועי במרחק ארבע שעות נהיגה מביתה.

סיירנבאדה

שלושה ימים לאחר המתקפה על משרדי שרלי הבדו, וארבעים ימים לאחר מות אביו, מגיע לארי עם אשתו למפגש משפחתי לזכר הנפטר. בזמן שהאורחים ממתינים להגעת הכומר, מתלהטים ויכוחים על פיגועי 11 בספטמבר. בדיוק כשנדמה שהעניינים מתחילים להירגע, אורח לא צפוי גורם להסלמת המהומה, וזו מידרדרת אל חיסול חשבונות אופראי. • כריסטי פויו ("מותו של מר לזרסקו", "אורורה") משרטט בסרטו החמישי, שהוצג בפסטיבל קאן האחרון, דיוקן חד-אבחנה של מעמד הביניים הרומני דרך (כמעט) שלוש שעות בתוך דירה רוחשת בבוקרשט. פויו מעמת בחוכמה בין שלל דמויות ודעות, וביחד עם עבודת מצלמה ויטאלית והופעות משחק מדויקות נרקמת יצירת מופת תובענית ומתגמלת כאחד.

עוד בפסטיבל בשנה זו "קלאסיקות" תוכנית מיוחדת ליצירות מופת קולנועיות בלתי נשכחות ובה יוקרנו עותקים חדשים ומשוחזרים של עשרה סרטים מהקלסיקה הקולנועית של גדולי הבמאים בתקופות שונות .

לדברי אלעד סמורזיק המנהל האמנותי של פסטיבל הקולנוע "לצד החשיפה של יצירות עכשוויות בפסטיבל, אנו רואים חשיבות עליונה במתן במה מרכזית גם לתולדות הקולנוע באמצעות הקרנת עותקים חדשים ומשוחזרים לסרטים נבחרים מתקופות שונות וממדינות שונות. על מנת לאצור את תוכנית הקלאסיקות אנו עוקבים אחר הצגתן של רסטורציות חדשות ברחבי העולם, והחל מאשתקד גם יוזמים הפקת עותקים משוחזרים לסרטי מפתח ישראלים. בשנה שעברה היה זה ״שלושה ימים וילד״ של אורי זהר, ואילו השנה יהיה זה אוונטי פופולו. זוהי הזדמנות נדירה לצפות בסרטים אלה, באיכות מצויינת על מסך גדול".