ח"כ שולי מועלם רפאלי
ח"כ שולי מועלם רפאלי צילום: יח"צ

הצעת חוק שתמנע נטישת מטופלים סיעודיים על ידי עובדים זרים, אושרה היום (ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה.

יוזמת החוק, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, מבטיחה כי "הפרצות בחוק שאפשרו נטישת מטופלים חסרי ישע - יסגרו".

מועלם הסבירה בהצעת החוק כי בשנים האחרונות ישנה תופעה של נטישת מטופלים סיעודיים על ידי עובדים זרים המטפלים בהם. החוק הקיים מאפשר לעובדי סיעוד שסיימו לעבוד 51 חודשים בישראל (תקופת ההעסקה המרבית), לנטוש את המטופלים הסיעודיים שאותם סעדו ולעבור למטופלים אחרים אשר הגישו את שמם לוועדת חריגים לצורך הארכת שהותם בישראל.

במקרים רבים, אותו עובד זר עבר בין מטופל למטופל גם בזמן ההמתנה להחלטת ועדת החריגים בעניינו, כך שגם למטופל שהגישו לוועדת החריגים אין ודאות לגבי הישארות העובד הזר אצלו.

היום אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק שמטרתה לעצור את התופעה. לפי ההצעה, שר הפנים יהא רשאי להאריך שהות של עובד זר שנכנס לישראל בענף הסיעוד, באמצעות ועדת החריגים, רק אם העובד שוהה בישראל כדין והתקיימו לו תנאים נוספים אשר יעודדו נאמנות למטופל סיעודי אחר ומניעת נטישת מטופלים.

"אנשים חסרי ישע בהם נכים וקשישים הזקוקים למטפל סיעודי, מוצאים עצמם פעמים רבות במצב של נטישה של המטפלים הסיעודיים, משום שאלו עזבו אותם לטובת עבודה אחרת", אמרה מועלם.

''החוק החדש מערב את המדינה באופן שיאפשר להשאיר עובדים זרים סיעודיים מעבר לתקופה שהוקצבה להם, בתנאי שהם נשארים עם אותו המטופל. הפרצות בחוק שאפשרו עד כה את נטישת המטופלים - יסגרו", הבטיחה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו