הרצוג ויתר על יהודה ושומרון

לפי נייר הבנות בין יו"ר המחנה הציוני לאבו מאזן שנכתב ערב הבחירות, הרצוג הסכים לוותר על מזרח ירושלים ולקבל ''פליטים'' לישראל.

ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ו

יצחק הרצוג
יצחק הרצוג
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לפי נייר הבנות שנחשף הערב (ראשון) בערוץ 10, יו"ר סיעת המחנה הציוני יצחק הרצוג הסכים לוותר על שטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים ולהעבירם לשליטת הרשות הפלסטינית.

בנוסף הסכים הרצוג לקבל "פליטים" פלסטיניים לשטחי מדינת ישראל לפי הסכמה הדדית.

נייר ההבנות גובש על ידי יצחק הרצוג ואבן מאזן במהלך תקופת הבחירות, כשהסקרים הצביעו על סיכוי מסוים של "המחנה הציוני" להרכיב את הממשלה.

הרצוג הסכים לתת לרשות הפלסטינית שליטה על 100 משטחי יהודה ושומרון שנכבשו על ידי ישראל ביוני 1967. על פי הסיכום, ישראל תיסוג משכונות מזרח ירושלים, והאזור יהיה בירת המדינה הפלסטינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות.

בהר הבית תוכנן להציב כוח רב-לאומי ולשמור על הריבונות הישראלית באזור הכותל המערבי.

בנוגע לסוגיית הפליטים הסכים יו"ר המחנה הציוני לפצות את רוב ה''פליטים'' הפלסטינים ולקבל כמה מהם בחזרה לשטח ישראל, באופן סמלי.

הרצוג ואבו מאזן סיכמו על נוכחות ישראלית ''סמלית'' בבקעת הירדן כולל שתי נקודות שריון, והטרור יסוכל באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ו''פלסטין''.

יו"ר המחנה הציוני מסר בתגובה, "במגעים עם יו"ר הרשות הפלסטינית במהלך 2014 עשיתי מאמצים שמטרתם להגיע להבנות שימנעו מראש את גל הטרור שצפיתי את הגעתו בדיוק כמו המאמץ שאני עושה כעת כדי שנטישת היוזמה לוועידה אזורית מטעם ממשלת הימין הקיצוני לא תביא עלינו את המלחמה הבאה.

''אחרי סבבי המלחמות והלוויות כמעט מדי שנה בעשור האחרון איני מוכן יותר להקשיב למנטרה שלפיה ניתן להכריע כל איום רק בכוח צבאי".

הרצוג הוסיף, "רוב הסדרי השלום הגיעו אחרי סבב של הקזת דם קשה בין העמים שנלחמו אחד בשני. הימין תמיד מציע לנו מלחמה ואחרי זה רץ לחתום על הסכמי שלום, אנחנו פשוט מציעים להפוך את הסדר ולמנוע ממאות אבות ואמהות ביקורים בחלקות הצבאיות. כדאי גם לימין לשקול זאת".