עימות בקבר דוד

שישה יהודים נעצרו לחקירה במהלך הבוקר במתחם קבר דוד המלך בהר ציון בירושלים, וזאת בשעה שעשרות יהודים ניסו למנוע כניסת נוצרים לתפילה בקבר דוד.

לדברי המתפללים שוטרים היכו אותם באלימות ובתיעוד שהפיץ ארגון חוננו נראה שוטר בועט במתפלל שהופל לארץ.

העצורים קיבלו סיוע משפטי מעורך דין רחביה פילץ מארגון חוננו שהגיע לתחנת המשטרה, ושניים מהם הובאו לדיון בבית משפט השלום בעיר. אחד הורחק למשך חודש מהאזור ושני שוחרר בערבות בלבד. עו"ד זאב וולף ייצג את השניים מטעם הארגון.

מלבד הטענות על אלימות קשה שהפעילו שוטרים כנגד המתפללים, שיגר עו"ד פילץ בשעות הצהריים מכתב למפקד מרחב דוד בו הוא מתאר אירוע קשה של הפלת ספר תורה לארץ.

"רציתי לעדכן אותך באירוע חמור שהתרחש במתחם", כתב עורך הדין לנצ"מ דורון תורג'מן מפקד מרחב דוד. "בעת האירועים היום באחד האולמות, יהודי החזיק בספר התורה למטרות תפילה (בימי שני יהודים בתפילת שחרית קוראים מתוך ספר התורה). שוטרי יס"ם דחפו את המחזיק בספר, וספר התורה נפל לארץ".

"ליהודים שומרי תורה אירוע זה טראומטי מאוד, והם אף נוהגים לצום על אירוע זה", ציין עורך הדין והוסיף "קטין שהעיר לשוטרים על כך נעצר מיד. לבד מכך, השוטרים נהגו באלימות קשה כנגד המתפללים, הגם שהם מחו בצורה לגיטימית וחוקית. אבקשך לטפל בחומרה באירועים אלו".

רבני קבר דוד המלך מסרו בתגובה, "צר לנו שהסיכומים שסיכמה משטרת ישראל עם נציגי משרד הדתות והמקומות הקדושים קוימו בחלקם בלבד. צר לנו שהוכנסנו פנימה לראות שההסכם כביכול כובד, רק לאחר שהוכנסו אותם שאינם בני ברית, שביזו את קבר דוד ובית הכנסת שבתוכו.

"צר לנו כי ההבטחה לשחרר את העצורים למעט אחד שנטען כי תקף פיזית שוטר לא כובדה. אנו פונים למפקדי המשטרה ומבקשים לכבוד קבר דוד אין אדם נתפס בצערו שחררו את כל העצורים ספגנו בנפשותינו די והותר היום הזה".

מהמשטרה נמסר, "בניגוד לנאמר בכתבה בשום מקרה שוטרים לא הפילו ספר תורה לרצפה. במהלך האירוע במקום עוכבו לחקירה חמישה חשודים שהפרו את הסדר הציבורי, תקפו שוטרים ואף ירקו עליהם.

"בניגוד לנאמר בכתבה כל נושא התפילה היה מתואם עם הגורמים הרשמיים והמקומיים ובכל מקרה לא נערכה במקום מיסה. ברצונו לציין כי מדובר באירוע שעיקרו שמירת הסטטוס קוו משנת 48' בו הותרו 5 תפילות (ולא מיסות) לעדות הנוצרים בחדר הסעודה האחרונה ותפילה קצרה ביותר פעם בשנה בקבר דוד כפי שהיה היום. אנו רואים בחומרה אלימות כנגד שוטרים ונמצה את הדין עם המעורבים בכך. כל המעורבים שעוכבו לחקירה שוחררו בתנאים מגבילים".