קאליניץ' מקרואטיה חוגג הישג לא מבוטל
קאליניץ' מקרואטיה חוגג הישג לא מבוטלצילום: רויטרס

אליפות אירופה לנבחרות עומדת להיכנס לישורת האחרונה, כשהערב (שלישי) שני בתים נוספים ננעלו, בהם היו כמה הפתעות.

הראשונה להעפיל הערב אל שלב שמינית הגמר של טורניר הכדורגל האירופי היא נבחרת פולין שסיימה במקום השני בבית ג'.

למעשה, הפעלתה של הנבחרת הפולנית היא היסטוריה עבורה כשזו הפעם הראשונה בה הפולנים מצליחים להעפיל אל השלב הבא בטורניר הכדורגל האירופי היוקרתי. הפולנים, שהיו זקוקים לנקודה בלבד כדי להמשיך הלאה השיגו את מלוא הנקודות כשניצחו בתוצאה 0:1 את נבחרת אוקראינה לא היה כל סיכוי להפעיל לשלב הבא.

היריבה שתחכה לפולנים בשלב הבא תהיה נבחרת שוויץ, שסיימה במקום השני בבית א'.

נבחרת נוספת שהעפילה מבית ג' היא אלופת העולם, נבחרת גרמניה. הגרמנים שוב לא הרשימו במשחקם, הפעם מול נבחרת צפון אירלנד ורק במזל סיימו את המשחק עם ניצחון 1:0 קטן. הגרמנים נועלים את הבית עם יחס שערים של 3:0, כשלמעשה זו הפעם הראשונה שגרמניה נועלת שלב בתים בטורניר גדול מבלי לספוג מאז יורו 1996, אז היא המשיכה כל הדרך עד לזכייה באליפות אירופה שהתקיימה באותה השנה באנגליה.

ניצחונה של טורקיה על נבחרת צ'כיה הערב, במשחק השני שהתקיים, במסגרת בית ד', קבע היסטוריה של ממש כשהנבחרת הקטנה מצפון אירלנד הבטיחה את העפלתה לשלב שמינית הגמר, בשל מאזן טוב יותר משל האחרות שסיימו במקום השלישי בשלב הבתים.

נבחרות נוספות שהעפילו הערב בזכות יחס שערים ונקודות טוב יותר אלו נבחרות סלובקיה והונגריה, כשההונגרים עוד טרם שיחקו את משחקם האחרון בשלב הבתים.

מי שחתומה על ההפתעה הגדולה של הערב היא ללא ספק נבחרת קרואטיה. ללא שניים מכוכביה, לוקה מודריץ' ומריו מנדזוקיץ' שקיבלו מנוחה, הצליחו השחקנים הקרואטים לחזור מפיגור מול אלופת אירופה האחרונה, נבחרת ספרד, ולנצח את המשחק כשהראו לפרקים רבים יכולת גבוהה ועמידה מצויינת על כר הדשא.

הספרדים מפסידים לראשונה בטורניר היורו לאחר 12 שנים, ובעקבות ניצחון הקרואטים והעפלתם של הספרדים מהמקום השני, יפגשו אלה את נבחרת איטליה למשחק שיהווה את שיחזור משחק הגמר של האליפות היוקרתית שהתקיים ב-2012, אז ניצחה ספרד. כיצד זה ייגמר הפעם?