יוקטן הנטל הרגולטורי על בתי המלון

נתניהו חתם על היתר אשר יאפשר לבתי מלון להעסיק עובדים בתפקידים ספציפיים במשמרות לילה, בתדירות שונה מזו הקבועה בחוק.

רעות הדר , ט"ז בסיון תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אדובי סטוק

ראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, חתם אמש (שלישי) על היתר מכוח חוק שעות עבודה ומנוחה אשר יאפשר לבתי מלון להעסיק עובדים בתפקידים ספציפיים במשמרות לילה בתדירות שונה מזו הקבועה בחוק.

בעקבות ההיתר החדש, יורשו בתי מלון להעסיק עובדים אלו בתדירות של שבוע משמרות לילה מתוך כל שבועיים עבודה. זאת, לעומת התדירות הקבועה בחוק של שבוע משמרות לילה בתוך כל שלושה שבועות עבודה.

מטרת המהלך הינה להקל את הנטל הרגולטורי על בתי המלון, להגביר את הגמישות התפעולית שלהם ולהתאים את חוקי העבודה לסביבת העבודה המודרנית. ההיתר ניתן בהסכמה ובתאום עם ההסתדרות.

בחוק שעות עבודה ומנוחה נקבעה תדירות עבודת הלילה בכל מקום שעובדים בו במשמרות. בנוסף, החוק מגדיר עבודה לילה כעבודה ששעתיים ממנה חלות בין השעות 22:00 ועד 06:00. ההיתר החדש יאפשר לבתי מלון להעסיק עובדים בתדירות ששונה מהקבוע בחוק.

בעקבות פניית התאחדות המלונות למשרד התיירות, נעשתה עבודת מטה משותפת עם מינהל הסדרה ואכיפה והלשכה המשפטית שבמשרד הכלכלה, לבחינת הצרכים הייחודיים של ענף המלונאות וצרכי השירות מסביב לשעון. בעקבות הבחינה החליט נתניהו לחתום על ההיתר ובכך לייעל את הגמישות התפעולית של בתי המלון ולהגביר את חוסנו של הענף.

יש לציין כי המהלך כולו נשען על הסכמות בין לשכת הארגונים הכלכליים ובין הסתדרות העובדים החדשה. בעקבות מתן ההיתר, עובדים בתפקידים אלו, שהינם ברובם עובדים צעירים וסטודנטים אשר מעוניינים בעבודת לילה, יוכלו לעבוד ביותר משמרות בחודש ובכך לשפר משמעותית את שכרם.

שר התיירות יריב לוין ציין כי מדובר בצעד משמעותי נוסף כחלק משורה ארוכה של צעדים שנעשו במטרה להפחית את הרגולציה המוטלת על בתי המלון בישראל, כדי להביא להוזלת הנופש.

''אני מתכוון להמשיך לפעול להפחתת הרגולציה ובמקביל להגברת התחרות, כדי שכל אזרחי ישראל יוכלו לנפוש וליהנות מיופייה של הארץ במחיר השווה לכל נפש. התיקון יתרום לייעול ולגמישות במערך העבודה באלפי עסקים בינוניים וקטנים ויאפשר לעובדים להשתכר יותר", אמר לוין.

מיכל צוק, המשנה למנכ"ל והממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה והתעשייה, אמרה כי "הרחבת הגמישות התפעולית לצד שמירה על זכויות העובדים חיונית לקיומו של משק משגשג ודינמי. ההיתר שנחתם מקדם ומגן על שני היבטים אלו יחד ומתבסס על עבודה מקצועית והידברות בין הצדדים הרלוונטיים ליחסי העבודה במשק.