זמביש
זמבישצילום: ערוץ 7

מזכ"ל תנועת 'אמנה' זאב חבר (זמביש) ממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון התייחס לפינוי הצפוי בישוב עמונה שליד עפרה.

"הושקעו המון מאמצים מול פסק הדין של עמונה ולעיתים היה נראה שאנחנו מצליחים לבלום אותו", אמר זמביש בכנס סיום לקורס מזכירי ישובים של תנועת אמנה שנערך במלון יהודה בירושלים.

"השופט אשר גרוניס הוציא פסק דין קשה מאוד, דבר חמור מאוד. אני עד עכשיו לא מכיר דרך ריאלית שמונעת את פסק דין. אני לא רואה שהפוליטיקאים יבצעו מהלך דרסטי אם יפגעו בעמונה.

"עדיין לא קם הגאון המשפטי שיהפוך את פסק הדין, אנחנו עדין מחפשים אותו, וגם אם הוא יגיע - הוא לצערי יכשל. אני יודע שמנסים להגיע לפיתרון בחודשים הקרובים וזו תהיה שמחה גדולה אך יש גם להתכונן לגרוע מכל", אמר זמביש.

זמביש סבור כי המאבק על הבתים צריך להתנהל על ידי המועצה, אנשי ציבור יחד עם הממשלה ולא של המתיישבים, "אני מבין את הכאב הגדול של המשפחות במקום".

הוא הדגיש כי למרות הפינוי הצפוי והקשה לא מדובר בהחרבת ההתיישבות ביו"ש, "אסור להציג פינוי כזה כסופה של ההתיישבות - זה לא נכון ולא לעניין".

זמביש נשאל גם על בתי דריינוף בישוב בית אל והריסתם וציין כי הבתים עמדו לקבל אישורים אך פסק הדין הורה על הרס במקום והיה קשה למנוע אותו. מזכ"ל 'אמנה' העריך כי אין איום ממשי על בתים שנבנו לפני שנים וכיום מנסים ארגוני השמאל הקיצוני לפעול נגדם.

זמביש קרא לעצור את התופעות של תפיסת קרקעות על ידי אנשים פרטיים ללא אישור של ישוב כזה או אחר, "מהלכים כאלה גורמים נזקים גדולים להתיישבות ויש להילחם בתופעות אלה", אמר בתקיפות.