"לאמץ את חוקי הסביבה - גם בשטחי C"

בועדת המשנה לענייני יו"ש הוצגו נזקים סביבתיים חמורים כתוצאה מפעילות לא חוקית של מחצבות בשטחי C. ח"כ יוגב: "התנהלות תמוהה".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תשע"ו

"לאמץ את חוקי הסביבה - גם בשטחי C"-ערוץ 7
הרישיונות ניתנו למרות שאין תב"ע מאושרת. מחצבה פיראטית בשומרון
צילום: הפורום לישראל ירוקה

יו"ר ועדת המשנה לעניני יהודה ושומרון ח"כ מוטי יוגב קרא היום (ראשון) לשר הביטחון, מתאם הפעולות בשטחים ואלוף פיקוד לאמץ בצו אלוף את כל חוקי הסביבה ולהחיל אותם על שטחי C.

בקשתו של יוגב באה בין היתר בעקבות מצגת שהכינה עמותת "הפורום לישראל ירוקה" והוצגה לחברי הועדה, ובה סקרה את היקף התופעה החמורה של פגיעה במשאבי טבע כתוצאה מפעילותן של מחצבות הפועלות באזור ללא היתר.

חרף זאת, המנהל האזרחי אינו פועל כדי לאכוף את חוקי הסביבה, דבר הגורם הן לנזקים סביבתיים וכלכליים, והן לפגיעה ממשית באיכות חייהם של תושבי היישובים הגרים בסמוך למחצבות.

כזכור, לפני כשבוע דן בג"ץ בעתירתה של הפורום לישראל ירוקה בדרישה לסגור מחצבות הפועלות בשטחי C ללא היתר. בתשובה לעתירה, הודתה המדינה כי אכן הונפקו רשיונות חציבה בניגוד לחוק, ונימקה זאת ב'שיקולים כבדי משקל' ברומזה למצבם הכלכלי של פלסטינים המועסקים בהן.

אפרים מן, מנהל המחלקה המשפטית של 'הפורום לישראל ירוקה', סיפר בוועדה כי רק ברבעון האחרון יצאו מארבע המחצבות, טריפי (קלנדיה), אבו שוושה (קלנדיה), שיבתין וג'מעין כ-16,500 משאיות כפולות - שהן 100,000 טונות של חציבה אל שטח ישראל.

כתוצאה מפעילות המחצבות המואצת הן מכלות את ההרים בסביבתם, ללא שיקום וללא פיקוח על מפגעי איכות האויר הנובעים מפעילותן.

מן טען, "השאלה היא למי יש אומץ לקחת אחריות על הנזק? מי כאן יענה לילדים שעכשיו חשופים לסכנה, ונושמים כעת אוויר מלוכלך ומזוהם. לשלמה הקטן שיושב בחיידר בתל-ציון, לתום ואושר שמשחקים במגרש הספורט באדם, לסוהא מקלנדיה, לעיסא מג'מעין ולצבי יהודה מכוכב יעקב שהיו 'שיקולים כבדי משקל' של מדיניות ושל ביטחון שבגללם אנחנו, מדינת ישראל, אישרנו לפגוע בבריאות שלהם".

אל הדיון בועדה הגיעו גם נציגי התושבים, אשר אישרו את הפגיעה באיכות חייהם הנובעת מפעילותן של המחצבות.

יו"ר הועדה, ח"כ מוטי יוגב, הצהיר כי בכוונתו לזמן דיון נוסף בנושא אכיפת חוקי הסביבה בשטחי C - ואמר כי יבקש מהמשרד להגנת הסביבה להגיש תוכנית אב בנושא זה.