שמאלנים בלי כבוד

אם השמאל חפץ לשוב אי פעם לשלטון, הוא חייב להפסיק להתנשא על הפריפריה, על החרדים ואפילו על המתנחלים. דעה

דוד אלהרר , י"ז בסיון תשע"ו | עודכן: 11:32

לאט לאט יפנימו בשמאל הישראלי שהתקשורת הישראלית מזיקה להם. אושרת קוטלר
לאט לאט יפנימו בשמאל הישראלי שהתקשורת הישראלית מזיקה להם. אושרת קוטלר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במוקדם או במאוחר יבינו בשמאל הישראלי שיש רק אופציה אחת לחזור לשלטון שאבד להם.

האפשרות היחידה הזאת מחייבת מעבר מסיבי של בוחרים מימין לשמאל. מעבר כזה ייתכן אך ורק אם ישכילו להקשיב לכל הקולות, להפנים את הטענות ולפעול בשום שכל ובכבוד רב. אי אפשר לקושש קולות בוחרים שבזים להם השכם והערב. אין שום היגיון בציפייה לתמיכה מציבור שהוא מושא ללעג ולקלס. מה הסיכוי שציבור כזה ישלשל פתק לטובת מי שמנאץ אותו?

לאט לאט יפנימו בשמאל הישראלי שהתקשורת הישראלית מזיקה להם. כל מערכות הבחירות הוכיחו חד וחלק כי ככל שהתמיכה התקשורתית מתגברת ומתעצמת, התמיכה הציבורית צונחת לתהום. כל כתבה נגד דתיים לאומיים, נגד החרדים, נגד ההתנחלויות והמתנחלים, נגד הפריפריה שלא בוחרת "נכון" – מזרימה מאות אלפי פתקי ליכוד והבית היהודי. מוכרחים לקבל את העובדה הבסיסית שאי אפשר להחליף את העם, ולעומת זאת אין ברירה אלא לחפש דרכים ללבם של המתנגדים כי בלעדיהם – אין שלטון.

לפני שבאים בטענות אל "מפעל ההתנחלויות" ואל המיליארדים שהמפעל הזה בולע, ראוי לחשב כמה מיליארדים נבלעו בקיבוצים ולערוך השוואה. לפני שנוחרים בוז עמוק לקברי קדושים, לאמונה דתית ולתשמישי קדושה, כדאי לחשוב על כיסופי מולידיהם בגולה, לשיבת ציון. לפני שמטיפים להיות עם ככל העמים רצוי לאחות את הקרעים הטלואים בעם עצמו. לשנוא פחות, לאהוב יותר, לקרב ולהתקרב, להושיט ידיים ולא להתבייש לבקש עזרה. כן, השמאל בישראל זקוק נואשות לעזרה. אתה לא יכול לקבל עזרה ממי שאתה צוחק עליו.

חובה קדושה עומדת בפני כל שמאלן מצוי לפרק לגורמים את הסלוגן "שתי מדינות לשני עמים", ולבדוק בכובד ראש אם הדבר ייתכן. להקשיב בכבוד לערבים שרוצים "להתגרש" מהם ומעליבים בכך את עצם קיומם על האדמה הזאת. הרי יכול להיות שאין בכלל אפשרות כזו. אם טוענים שאסור לבטל מכול וכול אפשרות של שתי מדינות, אזי אסור גם לבטל את האפשרות הנגדית. כל מה שצריך הוא להפסיק להתנשא ולחשוב מדוע הציבור מפנה עורף לרעיונות כאלה ואחרים. כשאומרים לציבור שהוא מטומטם אז אולי הציבור ישלם, אבל לבטח לא יבחר במי שחושבים עליו כך. בסופו של דבר זה די פשוט.

השמאל בישראל זקוק לקולות יהודים חדורי אמונה, למזרחיים, לעולים חדשים ואפילו למתנחלים. בלעדיהם אין לשמאל תקומה וגורלו הפוליטי ייגזר לישימון ולשיממון, עד שיתפוגג כלא היה. אין מאיפה לגייס תמיכה פוליטית אלא אך ורק מן היריב הפוליטי.