מלחמת לבנון השנייה
מלחמת לבנון השנייהPhoto by Pierre Terdjman / Flash90

אמש התקיימה בלטרון עצרת הזכרון המרכזית של חטיבת השריון 401 לציון עשור למלחמת לבנון השנייה. בעצרת השתתפו מפקדי צה"ל אז והיום, משפחות שכולות ומשפחות הפצועים.

את המשפחות השכולות ייצגה בנאומה חגית ריין, אמו של רב סרן בנייה ריין הי"ד שנפל במלחמה, שקראה לתקשורת ולציבור להפסיק את גל האשמות סביב כשלי המלחמה.

את עיקרי הדברים היא אומרת לערוץ 7, "אני כבר עשר שנים מסתובבת בבתי ספר ומדברת עם תלמידים ועם חיילים. אבל בתקשורת כשמדברים על מלחמת לבנון השנייה, ישר עולים מילים כמו 'כישלון', 'פלזמה', 'שחיתות' ועוד.

''הקצינים והחיילים שלנו לחמו כמו אריות. בנייה והצוות שלו זכו להציל עשרות חיילים. החיים בגליל היום ממשיכים בזכות בנייה וכל החיילים האחרים שנלחמו, ועל כך אני גאה וכולם צריכים להיות גאים".

לדבריה הצבא הפיק את הלקחים ולמד מטעויותיו. "היו טעויות והן נלמדו, היום יש יותר אימונים, המחסנים מלאים, הפקודות ברורות יותר, במלחמות האחרונות המפקדים ישבו בחפ"קים ולא בפלזמות, אז במקום לעסוק בעבר תשאלו מה אפשר לעשות טוב למדינה שלנו''.

ריין מדגישה כי העיסוק בהאשמות מזיק ופוגע במוטיבציה של לוחמי צה''ל. ''התקשורת רק מזיקה, תדברו על המעשים הטובים ונעשו כאלה המון".

ריין קוראת גם למפקדים והמנהיגים של אז להפסיק להאשים אחד את השני, "הייתי בשבוע שעבר בכנס בבר אילן לזכרו של בנייה, לצערי היו שם כל מיני אנשים שגם היום קשה להם להגיד 'טעינו', זה היה יום קשה מאוד.

''גל הירש זרק הכל על אחרים ואמר שלא שמעו לו. סגן הרמטכ"ל דאז קפלינסקי אמר שלא הקשיבו לו . עמיר פרץ שהיה שר הביטחון הסביר מה הוא כן אמר וגם ציפי לבני האשימה אחרים, כולם האשימו את כולם במקום להגיד 'טעינו, למדנו וממשיכים הלאה'.

"בכל המלחמות יש טעויות. אם לא עושים לא לומדים. צריכים היום יותר להכניס רוח של גבורה ורוח של אחדות, ללמוד מאנשים כמו עופר וינטר שאמר דברי חיזוק לפני היציאה למלחמה ולא לשמוע את הפוליטיקאים שמאשימים אחד את השני".