עוד פרשת מעצרים עגומה מגיעה לקִצה בלי כתבי אישום, ומבלי שניתנה תשובה אמיתית על ההליך כולו, שהתברר כמיותר.

חצי שנה לאחר שנעצר בידי השב"כ ונחקר במשך ימים ארוכים בתנאים קשים, אישרה הפרקליטות באופן רשמי את מה שטענו בארגון 'חננו' מן הרגע הראשון – נתנאל פורקוביץ', רכז הנוער ביישוב כוכב השחר, נעצר ללא סיבה ולא היה לו שום קשר לאירוע בכפר דומא.

בתשובה לבקשתו של עורך הדין עדי קידר מארגון 'חננו', הודיעה בימים האחרונים עו"ד רחל אבישר אבלס מפרקליטות מחוז המרכז כי תיק החקירה נגד פורקוביץ' בחשד למעורבות בהצתה בכפר דומא, נסגר מחוסר אשמה.

פורקוביץ', מצטיין נשיא בעת שירותו הצבאי ובעל משפחה, ללא עבר פלילי, שעבד באותם ימים כרכז נוער בכוכב השחר ובפרויקט הרועה העברי המופעל מטעם משרד החינוך לטיפול בנוער הגבעות, נעצר במהלך שירות מילואים והיה עצור במשך קרוב לשבועיים בידי שירות הביטחון הכללי בחשד למעורבות בהצתה בכפר דומא.

בשב"כ טענו כי פורקוביץ' מכר רכב לנער גבעות מגוש שילה אשר נחשד בהצתה. עוד נטען כי הוא ידע מראש על מעורבות המכונית והנער המדובר בהצתה. גם הכחשות נמרצות של פורקוביץ', כמו גם עמדתו האישית המתנגדת באופן נחרץ ל'תג מחיר', לא עמדה לזכותו ובתי המשפט האריכו את מעצרו שוב ושוב כשהם מסתמכים על חומר סודי שלא הוצג בפני עורכי דינו.

אם לא די בכך, בסופו של דבר נטען בכתב האישום שהוגש בפרשה כי מי שביצע את ההצתה הוא עמירם בן אוליאל, וכי הוא ביצע אותה לבדו לאחר צעידה רגלית ולא באמצעות רכב. בשב"כ אף נאלצו להודות כי הנער שקנה את הרכב מפורקוביץ' כלל לא קשור לאירוע בדומא, והוא שוחרר לאחר 21 יום של חקירות קשות והפעלת אלימות נגדו בידי החוקרים.

"בתי המשפט הלכו שבי אחרי השב"כ"

פרקליטו של פורקוביץ', עו"ד עדי קידר, מרוצה מההחלטה אבל זועם על התנהלות רשויות המדינה. "עניינו של פורקוביץ'", הוא אומר, "צריך להדיר שינה מעיני האזרחים בכלל, ובפרט מתושבי יהודה ושומרון, אשר יכולים בנסיבות הזויות למצוא את עצמם ככלי ביד היוצר, עצורים בתנאים קשים על לא עוול בכפם - והכול כדי לשרת מטרות של חוקרי שב"כ, אשר ידעו בצורה ברורה כי אין לו כל קשר או חשד לביצוע האירוע". לדבריו, "מצער גם שבתי המשפט הלכו שבי אחר התנהלות זו ולא מצאו לנכון לקטוע אותה כבר בתחילתה".

ביישוב כוכב השחר זועמים גם כן על ההתנהלות כלפי פורקוביץ'. כזכור, בשיאה של הפרשה יצאה הנהגת היישוב במכתב יוצא דופן לציבור ולראשי ההתיישבות, שבו הביעו את מחאתם על פעולות השב"כ בכל הקשור לפרשת דומא.

"התברר לנו", כתבו אז אנשי כוכב השחר, "שבמדינתנו עשוי אזרח שומר חוק, מצטיין נשיא, משרת במילואים ותורם לחברה - דמות חינוכית מוערכת העוסקת בפעילות עם נוער ומחנכת לאהבת המדינה - למצוא עצמו מושלך למרתפי השב"כ, ללא תנאים מינימליים, ללא עוול בכפו וללא חשד כלפיו. זו התנכלות חמורה, זו חציית קווים אדומים, במדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית ולהגן על זכויות הפרט ללא הבדל דת, מין או השקפה אישית".

השבוע, עם סגירת התיק, שוחחנו עם רב היישוב, הרב אוהד קרקובר. "זה סיפור מאוד עצוב לנו, אופן ההתנהלות של שירות הביטחון. הרי כמו שאמרנו כל הזמן, הוא זך כשלג. אין בו שום אשמה. הוא אזרח למופת, פטריוט אמיתי ואיש חינוך. יכול להיות שבארגון תתרחש טעות, אבל פה לא הייתה טעות", הוא קובע.

הרב קרקובר מנמק את קביעתו: "הם ידעו לכל אורך הדרך שהוא אזרח למופת, שאין לו קשר לפרשת דומא. הם ידעו עליו דברים חיוביים שאני לא ידעתי. אלא מה, החזיקו אותו לצורכי אינפורמציה, שמא הוא יודע משהו, והתעללו בו. ביזו אותו והשפילו אותו באופן חריף מאוד שיצר אצלו טראומות. איך יכול להיות דבר כזה במדינת ישראל?".

"כמו שהם אמרו לי בעצמם (הכוונה לאנשי השב"כ – נ"ק), לא עליו אישית אלא על כל חשודי פרשת דומא – הם לא יהודים. הם גרועים מערבים. זאת אומרת, הם עשו הכנה מנטלית להתייחס לסקטור מסוים כאילו הוא לא יהודי".

איך אתה מסביר את האמירה הזאת?

"הרי למה אמר את זה המפקד משירות הביטחון? כי בלי זה, הרי החבר'ה בשב"כ הם חבר'ה ערכיים ואנשים מסורים. הם קיבלו הוראות מלמעלה להתנהג אל יהודים כמו אל טרוריסטים או אויבי המדינה. גם אם כל ההאשמות שהאשימו אותם נכונות – הם לא אויבי המדינה. הכי הרבה הם אנשים שטעו וצריכים לעמוד לדין. אבל חוץ מזה, הרי הם עצרו הרבה מאוד אנשים שלא קשורים ואצל כולם התירו את הרסן והתייחסו אליהם כאויבי המדינה. הם התייחסו לסקטור מסוים - 'בעלי הגוזמבות' הם קראו להם – כאויבים של המדינה".

"הדבר הזה הוא כואב. איך אפשר להתייחס לאחים כאויבים? בוודאי לאנשים שידעו מלכתחילה שהם לא קשורים. נאמר לנו בשלב מסוים שאנשי כוכב השחר תומכי טרור. ואז מתייחסים לאנשינו כמו שנוהגים ברמאללה. זה מה שקרה כאן. אמרו לי במפורש – כמו ברמאללה, יש מחבלים ויש סייענים וכך אנחנו נוהגים בהם. אם זו רוח המפקד שעוברת לחוקרים, זה מדאיג. זו שנאת חינם והדבר הזה גורם לחורבן הבית".

"מנגנון שחושב שהכול מותר"

יש מה לעשות כדי למנוע מקרים דומים בעתיד?

"אני אגיד משהו חריף. אנשי תג מחיר זה אנשים שעושים עבירות חמורות ואני חלוק עליהם מכול וכול. אבל הם בני 16‑19, בגיל שעושים שטויות ודברים רעים. האנשים שעשו את החקירה בדומא הם מבוגרים שאמורים להיות אמונים על החוק והצדק. והפשע שלהם חמור מאוד. זה לא ילדים שוטים. זה מערכת ומנגנון שחושב שהכול מותר. אני לא יודע אם זה יעזור, אבל צריך לצעוק נגדם צעקה גדולה. הפוליטיקאים שאמונים על החוק והסדר צריכים לדאוג לזה".

מהפרקליטות נמסר בתגובה לפניית העיתון 'בשבע' בנושא כי "לאחרונה נסגר התיק בעניינו של נתנאל פורקוביץ', כאשר בכל הנוגע להתאגדות אסורה נסגר התיק בעילה של חוסר אשמה, ובאשר לחשד בעבירת שיבוש מהלכי משפט נסגר התיק בעילת נסיבות העניין, שאינן מצדיקות העמדה לדין".

ראוי לציין כי בעת התרחשות האירועים ובכל הקשור לחקירת פרשת דומא, הודה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, בדיון בכנסת כי נעשה שימוש באמצעים חריגים במהלך חקירת עצורי הפרשה – אך זאת בכפוף לפיקוח משפטי. עם זאת לא נראה שאף אחד מגופי החקירה מתכוון לבצע בדק בית בעקבות המקרה של עצור זה, שכבר בעת מעצרו היה ברור שהוא לא מי שמחפשים החוקרים.

שרת המשפטים איילת שקד: "אני שמחה על סגירת התיק מחוסר אשמה. אם לא היה נעשה כך זה היה מדאיג מאוד. ברור לכולם שנתנאל עוסק בעבודה חינוכית חשובה ואני מקווה שימשיך בעבודתו המבורכת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו