תחליף לכלא
תחליף לכלא צילום: אייסטוק

נמשכת הסערה סביב הקטין מיצהר שהורחק בצו מנהלי בשל מעורבותו בפעילות אלימה נגד ערבים.

ולאחר שהעורך דינו של הקטין הבהיר כי ישאר בבית הוריו, הודיע אלוף פיקוד העורף לקטין כי עליו לעבור להתגורר בחוות בודדים בדרום הארץ, וזאת ללא הסכמת הוריו שאף אינם מכירים את בעלי החווה.

במכתב שנשלח אמש לעורך דינו של הקטין הודיע רס"ן יזהר יצחקי, ראש תחום מבצעי וזכויות האדם בפרקליטות הצבאית כי על הקטין לעבור עוד היום לחווה בדרום שם יקבל "מיטה ללינה, מזון ושירותים סניטריים כנדרש".

הדבר עורר את זעמה של משפחת הקטין אשר אינה מכירה את אנשי החווה ואיש לא פנה אליה בנידון, מה גם שלא ברור האם אנשי החווה מסכימים לקבל את הנער והאם מותר להם לקבלו בשעה שהוריו מתנגדים לכך.

"החוצפה וההתנשאות של המחלקה היהודית בשב"כ שוברת שיאים חדשים", אמר בתגובה אביו של הקטין. "לקחת ילד בן 15 שלא עשה כלום ולדרוש לזרוק אותו בכתובת לא מוכרת בלי תיאום עם המשפחה זה צעד שעושים במדינה דמוקרטית? בשנות החמישים חטפו את ילדי תימן במחשכים, והיום מנסים להוציא ילדים מהבית לחינוך מחדש לאור יום. המקום הטבעי של הבן שלי הוא בבית ולא יתכן שבגלל חומר חסוי שאין לנו מושג מה יש בו הילד יעזוב את הבית".

עו"ד חי הבר המייצג את הקטין מטעם ארגון חוננו שלח בתגובה מכתב ובו הודיע שוב כי לא יתכן להוציא קטין מבית הוריו, וכעת הקטין עדיין שוהה בביתו.

"הניסיון להרחיק את הקטין לנקודה מבודדת בדרום הארץ, דומה למשטרים חשוכים בהם היו מגלים אנשים לחינוך מחדש. אנחנו מנסים להסביר לרשויות כי לא ניתן להתייחס לקטין כאל חפץ ולשים אותו במקומות שונים אלא מקומו בבית הוריו", אומר עו"ד הבר.

"כך אנחנו רוצים שיהיה ואנו מקווים שמישהו יתעשת על עצמו ולא יוגבלו זכויות של קטין בצורה כזו. צריך לזכור שאין כאן הליך משפטי אלא הליך מנהלי ללא הצגת ראיות או חומר כלשהוא וללא פיקוח של בית המשפט. חוק הנוער מגן על זכויות הקטין וקיימים שירות המבחן ורשויות הרווחה, ואילו כאן בהחלטה מנהלית ושרירותית של אלוף על בסיס מידע שאיש לא יודע מהו, זכויותיו של הקטין נרמסות עד דק".

נציין כי שלשום פנתה המועצה לשלום הילד לאלוף הפיקוד בדרישה לבחון מחדש את הצו המנהלי שהוצא כנגד הקטין ולבצע "הערכה טיפולית בדחיפות, לבדיקת ההשלכות האפשריות שיש להליכים על שלומו של הקטין בטווח הקצר והארוך, ובחינת חלופות בהתאם. הדבר חשוב בראש ובראשונה לעניין הקטין נשוא המכתב, וגם לצורך הפקת לקחים נדרשים לגבי החלטות מסוג זה המתקבלות בנוגע לקטינים נוספים", כתבו במועצה לשלום הילד".

בתוך כך, היום בצהריים (ה') ביקר את הקטין ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי שהגיע להביע הזדהות עמו ועם משפחתו.

"זורקים אבנים בחווארה ועל הרכבת הקלה בירושלים ולא יודעים להביא מידע על צוק איתן, אבל השב"כ חזקים על ילד בן 15 וזורקים אותו מהבית בלי משפט. זה פשע, ואני מתפלא על ארגוני זכויות ששותקים כשבאים לזרוק ילד מהבית בצו מנהלי", אמר.