סוס מנצח – ביקורת מוזיקה שבועית

כשכוכבים מימין ומשמאל מנצנצים וכבים, אברהם פריד הוא השמש המסנוורת את כולנו כבר ארבעים שנה. וגם – הפרודיה של חבושה ושיר מהפרשה.

עוזיאל סבתו , י"ח בסיון תשע"ו

סוס מנצח לא מחליפים
סוס מנצח לא מחליפים
צילום: iland19 | istock

אוצר של יראת שמיים | אלבום | אברהם פריד

איך?! איך הוא עוד רגע בן 60 והוא מלא אנרגיות כמו חתן שיוצא מחדר הייחוד אל מעגל הריקודים המהיר, מורעל כמו חייל שזה עתה פוצח במבצע קרבי שלו שאליו התאמן בשנה וחצי האחרונות, מתזז בקולו כמו ילד בשלוליות הגשם הראשון.


חזנות אשכנזית מרשימה, הרקדה 'פופית', רטט קולי, בכי לירי ומקצב 'היהודי הנודד' שיכול בכיף לעטר את אחד מריקודי המחזמר 'טביה החולב' – 'כנר על הגג'. הכל נמצא שם, באוצר הזה
"מלך המוזיקה החסידית", "הראשון למוזיקה היהודית" ו"זמר מספר 1". אני לא אוהב כינויים, אני גם לא מסכים עם כולם, אבל הנה עובדה: אברהם (או 'אבריימל') מזמר את פס הקול האשכנזי של המוזיקה היהודית כבר כמעט ארבעים שנה ונדמה שהקהל לא מתעייף ממנו, החומר לא מתיישן, הווקאליות לא מצטרדת והחשיבה לא מקובעת. כשכוכבים חדשים מימין ומשמאל מנצנצים וכבים בזה אחר זה, פריד כשמש המאירה במלוא בוהקה על מגזרנו הדתי-חרדי וכולנו נהנים מהסנוור.

אחרי השירים הישראליים שבהם דבק בחצי העשור האחרון, ממשיך פריד לקרוץ לכל הכיוונים באלבום החדש: רוק, דאנס, כליזמר, בלדות, מזרחי, שיר חתונה – המרקם הקבוע שתקבע כל ועדה לבחירת שירי אלבום יהודי.

ומילה על הקול המדהים. אמנם הסלסולים מאולצים להפליא, אבל אפשר למות על זה (כמוני), ובעיקר על האלקטרו שמשתלב בירידות המתגלשות ממרום קולו של פריד. אני מדבר על השיר 'כפרה' (לא מה שאתם חושבים). איזה כיף של שיר! בטח כששומעים על מה שעומד מאחוריו. פריד מספר על השתלבות אומרי הקדישים שכולנו עדים לה, בין האומר האשכנזי לספרדי. תמיד קיים המתח הזה לפני 'עושה שלום', עם ה"חיים ושבע וישועה... ורווח והצלה" – האשכנזי יחכה לספרדי או לא יחכה לו? הבלבול גורם ללא מעט ספרדים להשמיט את החלק הזה של הקדיש ופריד, במעין 'מחווה נעימה' מקדיש את שירו לאותו אומר הקדיש, במקצב מזרחי כמובן.

יידיש, עברית, אנגלית. לחנים ומילים של פריד עצמו (המוזיקאי האדיר יש לציין, ואני אומר את זה אחרי אלתור ששמעתי ממנו במופע לפני כשנתיים ושהפנט אותי כצופה). חזנות אשכנזית מרשימה, הרקדה 'פופית', רטט קולי, בכי לירי ומקצב 'היהודי הנודד' שיכול בכיף לעטר את אחד מריקודי המחזמר 'טביה החולב' – 'כנר על הגג'. הכל נמצא שם, באוצר הזה. ואיך אפשר בלי הלהיט 'הנני בידך' שנסיבות היכרותי עמו קצת מצחיקות (פרודיה של החזן חבושה לכבוד פורים. חפשו ביוטיוב 'משה חבושה – הנני בידך', או כאן: http://youtu.be/gyn4oh4Q-7M).

עד מאה ועשרים כששים, פריד.

מעלה באוב

טובה הארץ | חדשיר | להקת 'ארמוני-ה'

"שני יהודים, שלוש דעות".

עמנו מפולג ומחולק מאז ההיסטוריה התנ"כית – יוסף ואחיו, קורח ועדתו מול משה, ממלכות יהודה וישראל בקרבות אחים עקובים מדם ועד ימנו אנו. גם אחרי ששבנו לארצנו ונדמה כי הגענו אל המנוחה ואל הנחלה, הוויכוחים המגיעים עד לכדי שנאה תהומית בתוכנו לא מפסיקים להפריע לאחדות עם ישראל.

עשרת המרגלים מפרשת השבוע שהפכו לסמל לפירוד ויצירת קרע לאומי, ממשיכים לבעבע בשינוי אדרת בדור שלנו. הם משמיצים, מלכלכים ומפיצים שנאה ללא לאות.

ומה הפתרון? להיות יהושע וכלב. להוכיח ולדבר שבח.

טובה הארץ מאוד מאוד.

להקת החתונות 'ארמוני-ה' הנפלאים, מתוך האלבום 'השמיעיני' שיצא לפני כשמונה שנים. ואל תפספסו את סולו הכינור המדהים לקראת סוף השיר.

שבת שלום!

עוזיאל.