רונאלדו חוגג העפלה אל רבע הגמר
רונאלדו חוגג העפלה אל רבע הגמרצילום: רויטרס

השיטה של מישל פלאטיני מוכיחה את עצמה? היסטוריה באליפות אירופה לנבחרות כשבתום משחקי הערב (מוצאי שבת) בשלב שמינית גמר היורו המתקיים בצרפת, העפילו נבחרות ווילס ופולין לראשונה לשלב שמונה הגדולות של טורניר עולמי כלשהו.

ווילס ופולין לא לבד, כשגם נבחרתו של כריסטיאנו רונאלדו, נבחרת פורטוגל העפילה לשלב רבע גמר, כשבדומה לנבחרת פולין, עשתה זאת לאחר הזמן החוקי של המשחק. בעוד שפולין עשתה זאת בהכרעה מהנקודה הלבנה כשהעיפה את נבחרת שוויץ, הפורטוגלים עשו זאת עם שער דרמטי במיוחד שהגיע בדקה ה-117 של המשחק, רגע לפני שהיא הולכת עם נבחרת קרואטיה לבעיטות עונשין מ-11 מטרים.

לא רק זאת, אלא שהפורטוגלים הגיעו למשחק בשלב שמינית הגמר מול נבחרת קרואטיה, מהמקום השלישי בבית המקדים. העפלה של הפורטוגלים יחד עם כריסטיאנו רונאלדו אל השלב הבא, היא עוד הוכחה לכך שאמנם רמת המשחק ירדה דרסטית וכבר שכמעט ולא רואים כדורגל מלבב, אך בשיטה החדשה של מישל פלאטיני שנהגה לראשונה בטורניר הנוכחי, יש גם יתרונות לא מבוטלים כלל, בייחוד עבור הנבחרות הקטנות.

כל שלושת המשחקים שהתקיימו הערב כללו משחק חלש מאוד של הנבחרות היריבות שהציגו משחק טקטי במיוחד ופחות משוחרר. מצד שני, במשחק בין שוויץ לפולין נכבש שער הטורניר ללא ספק כשג'רדאן שאקירי השוויצרי התעופף למספרת מרהיבה מקצה הרחבה והשווה את התוצאה בדרך להכרעה בדו קרב פנדלים.

נבחרות פולין ופורטוגל ייפגשו בשלב רבע הגמר על הכרטיס לחצי הגמר היוקרתי של הטורניר כשנבחרת ווילס תחכה למנצחת במשחק בין הונגריה ובלגיה.

ויילס, שהגיעה מהבית הישראלי במוקדמות היורו, מדורגת ראשונה בטורניר בהבקעות עם שער שביעי בארבעה משחקים, מה שמעיד על רמת הכדורגל הנמוכה בטורניר מצד אחד, אך גם על האפשרות עבור הנבחרות הקטנות לזכות באליפות אירופה בכדורגל. דבר לא מובן מאליו כלל.