שבת במעצר. אילוסטרציה
שבת במעצר. אילוסטרציהצילום: אייסטוק

משפחתו של הנער בן ה-15 מיצהר שהורחק מבית הוריו ונעצר משום שנשאר בביתו, פנתה לשגרירות ארה"ב וביקשה סיוע בשמירה על זכויותיו.

אמו של הנער היא אזרחית ארה"ב, ובבקשתה הדגישה כי אינה מבקשת התערבות פוליטית אלא שמירה על זכויות הקטין בלבד.

"בננו הוא נער צעיר ואין לו מקום אחר לגור בו מלבד בית הוריו", כתבה האם לשגרירות ארה"ב. "הצו הנו מנהלי ללא כל הליך משפטי וללא אפשרות להתגונן מפניו".

"חשוב לנו להדגיש כי אנו לא מבקשים התערבות בנושאים פוליטיים או בהחלטות מנהליות שמתקבלות", הדגישו בני משפחתו של הנער, "אבל בתור מי שאחראי לשמירה על זכויות אזרחיו גם אם הם גרים בישראל אנו מצפים להתערבותכם ובדיקתכם כיצד מקופחות זכויות אדם בסיסיות של קטין, ומבקשים עזרה בשמירה על זכויותיו הבסיסיות של הילד ועל אפשרותו להמשיך לגור בביתו".

בתוך כך, היום (ראשון) יובא הנער לדיון בית משפט השלום בפתח תקוה, שם ייצג אותו עו"ד חי הבר מטעם ארגון חוננו.

הנער שהה במעצר במהלך השבת לאחר ששופטת בית המשפט המחוזי בלוד ורדה מרוז, קיבלה את ערר המשטרה וקבעה כי ישוחרר בתנאי שימציא חלופת מעצר בית מלא מחוץ ליהודה ושומרון. בכך הפכה השופטת מרוז את החלטת שופטת בית משפט השלום בפתח תקוה יעל בלכר שקבעה כי הנער ישוחרר לבית הוריו למעצר בית מלא עד היום, ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בפרשה.

במהלך הדיון התברר כי דרישת הצבא שהנער ישהה בחווה בדרום אינה ישימה משום שבעלי החווה לא הסכימו לקבלו במצב זה. גם בעל חווה נוסף אשר ביום שישי ביקשה המשטרה ממנו כי הנער ישהה אצלו סירב לקבלו ללא הסכמת הוריו של הקטין, החלטת בית משפט וחוות דעת של שירותי הרווחה ושירות המבחן כמקובל על פי חוק הנוער.

בארגון המטפל בעניינו של הנער אומרים בתגובה' "מדובר בשערוריה של פגיעה בזכויות אדם. ראינו מספר פעמים מה טיבו של 'החומר הסודי' העומד בבסיסם של הצעדים המנהליים, וכבר שוחררו עצורים לאחר שהתברר כי החומר בעניינם היה שגוי. אנו מקווים כי מצב זה יפסק והקטין ישוב לביתו לרשות הוריו".