ארדואן מתחייב לסייע בהחזרת הנעדרים

גורם מדיני בכיר השוהה ברומא עם נתניהו אומר כי טורקיה התחייבה לפעול להחזרת השבויים והנעדרים ברצועת עזה, במסגרת הסכם הפיוס.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ו

ארדואן מתחייב לסייע בהחזרת הנעדרים-ערוץ 7
נתניהו ורעייתו נוחתים הערב ברומא
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

גורם מדיני בכיר השוהה ברומא עם פמליית ראש הממשלה בנימין נתניהו, מתייחס הערב (ראשון) להסכם הפיוס עם ישראל שצפוי להיות מוכרז באופן רשמי ביממה הקרובה.

לגבי הנעדרים אורון שאול והדר גולדין ומחאת הוריהם נגד נתניהו אמר הגורם כי ישראל ביקשה וקיבלה מכתב רשמי שבו נשיא טורקיה מורה לאנשיו לפעול לסיים את נושא השבויים והנעדרים. ''המסמך הזה בידנו. זה מה שטורקיה יכולה לעשות כרגע", הסביר.

באשר לפיצויים שתשלם ישראל למשפחות הרוגי המרמרה, הגורם הבכיר מזכיר כי כבר לפני שלוש שנים סוכם שישראל תשלם פיצויים בגובה של 20 מיליון שקלים.

התשלומים יבוצעו רק לאחר שיעבור חוק בפרלמנט הטורקי שיבטל את כל תביעותיהם נגד חיילי צה''ל שהשתתפו בהשתלטות על המרמרה. ''הם מתחייבים לשפות אותנו נגד תביעות כאלה", אמר הבכיר.

על פי ההסכם המסתמן, יוסדרו היחסים בין ישראל וטורקיה, השגרירים יוחזרו לאנקרה ולירושלים, ישראל תקים קרן לפיצוי משפחות הרוגי המרמרה וטורקיה תבטל את כל התביעות נגד לוחמי צה''ל שהשתלטו על הספינה.

השר לשעבר גדעון סער תקף את ההסכם, ''ישראל תשלם לטורקיה פיצויים על המרמרה? מקווה שהידיעות לא נכונות. אם כן - זוהי השפלה לאומית והזמנה למשטים נוספים ועלילות נוספות של שונאי ישראל'', צייץ סער בטוויטר.

בכל הנוגע לחמאס ולרצועת עזה, טורקיה ויתרה על דרישתה להסיר את המצור הימי על עזה, אך תוכל להעביר ציוד לרצועה דרך נמל אשדוד. ישראל ויתרה על הדרישה לסילוק בכירי חמאס מטורקיה, אך באנקרה מתחייבים כי נציגות חמאס במדינה לא תעסוק בטרור נגד ישראל.

אחיו של סגן הדר גולדין הי"ד, צור גולדין, אמר לערוץ 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "נתן פרס לחמאס" וקרא לו ''לעמוד במבחן ולהשיב את הבנים הביתה".

משפחתו של אורון שאול הי"ד הקימה הבוקר מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים בדרישה שלא להקל את הלחץ ולא להגיע לפיוס עם טורקיה בלי החזרת החיילים אורון שאול והדר גולדין.

"אורון מוחזק בידי החמאס מזה שנתיים, רווינו הבטחות, היינו בטוחים שהממשלה עושה הכל ועד עכשיו אנחנו מקווים שהם עושים הכל, אבל כרגע הגיע זמן האמת", אמר לערוץ 7 יגאל נמימי, דודו של אורון.

''לא יתכן שברגע שראש הממשלה הולך להיטיב עם חמאס על ידי אותו הסכם עם ארדואן וטורקיה, לא ייתכן שישכחו לנו את הבנים", הדגיש.