וילנא: כבוד לעם היהודי

עיריית וילנה אישרה גם כי שברי המצבות הקטנים יותר יקברו בבית הקברות. המצבות יועברו לאתר זכרון אשר מיועד להיבנות ברחוב אולנדו

תגיות: יהדות וילנה
חיים לב - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ו

וילנא
וילנא
Flash 90

סוף לחילול: ראש עיריית וילנה, רמיגיג'וס סימאסיוס הסיר את האבן הראשונה מתוך המבנה העשוי ממצבות קברי יהודים ושימש לכיסוי הגנרטור החשמלי בעיר.

הגנרטור נבנה על ידי השלטונות הסובייטים של ליטא בין 1965-1968, כשאלה עוד היוו חלק מברית המועצות.

"לאחר 26 שנה בתור מדינה עצמאית הגיע הזמן כעת להסיר אבנים אלו, שהן סימן ברור של חוסר כבוד לקהילה היהודית שלנו", אמר סימסיוס. "האבנים יוסרו מהגנרטור ויועברו לאנדרטה, אשר תיבנה ברחוב אולנדו בשיתוף פעולה עם הקהילה היהודית של וילנה".

עיריית וילנה אישרה גם כי שברי המצבות הקטנים יותר יקברו בבית הקברות. המצבות יועברו לאתר זכרון העשוי מאבני שיש, אשר מיועד להיבנות ברחוב אולנדו.

חשיפת המבנה עם המצבות היהודיות פורסם לראשונה לפני כשנה בעיתון החרדי 'המבשר' על ידי ראש הקהילה היהודית של וילנה ר' שמואל לוין.

"התחלתי לבדוק את מבני הציבור שנבנו באותם שנים. המקום הראשון שעלה בדעתי היה בניני תחנת הכוח של וילנה שנבנה ממול בית הקברות היהודי. יש שם חומה גבוהה שמצוירת בגרפיטי כבד מזה עשרות שנים. בעוד שבדרך כלל בונים חומה בלבנים רגילים, החומה שם בנויה מחתיכות שיש וגרניט. זה היה דבר מוזר, ואם היינו חושבים על כך קודם, זהו דבר שמדליק נורה אדומה.

"הלכתי בעצמי למקום, והתחלתי לסייר לאורך החומה. עברתי אבן אחר אבן, ניסיתי לקרוא מתחת הגרפיטי, ולתדהמתי אכן מצאתי שכל החומה בנויה ממצבות יהודים.

כנראה שהם חששו שאי פעם הדבר ייוודע, ולכן דאגו לצייר על החומה גרפיטי צבעוני וכבד שיקשה מאוד לזהות את האבנים המקוריות, אבל כל מי שרק יתבונן מקרוב יראה שכך הם פני הדברים, ואפשר לגלות אותיות יהודיות שלמות מתחת לאבנים".

עוד אמר לוין, "ראש העיר בעצמו אמר שזוהי בושה לוילנה שמבני הציבור שלה בנויים ממצבות שנלקחו מבית הקברות, והוא חייב לקבל החלטות נחרצות בענין. יש לציין שהם מגלים נכונות לעשות משהו בנדון, אך לא ברור מה באמת הם יכולים לעשות, ולכן חשוב מאוד שהנושא יהיה כל הזמן על הפרק כדי שיישאר על סדר היום". דברי לוין.

כאמור, שנה אחרי, ועיריית וילנה החליטה לבצע בפועל את ההחלטה, ובשבוע האחרון ראש העיר הגיע בעצמו לפרק את האבן הראשונה מהמבנה ולהסיר את החרפה מעל וילנה.