מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה
מאהל המחאה מול בית ראש הממשלהצילום: אלירן אהרון

יואל מרש"ק, מי שיזם את מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה של הורי חללי צה"ל שגופותיהם מוחזקות בידי חמאס, קובע בראיון ליומן ערוץ 7 כי בנימין נתניהו לא עמד בהתחייבויותיו כלפי המשפחות.

כשהתבקש להבהיר את הקשר שאותו קושרים המוחים נגד ראש הממשלה בין ההסכם עם טורקיה לבין השבת הבנים מידי חמאס, אומר מרש"ק כי אכן אין קשר בין השניים, "אבל מה שאני שומע מכמה שרים שגם הם לא בקיאים וגם אותם לא שאלו וכעת יתחיל תהליך שבו יתברר מי צריך לדעת ומי צריך לאשר את ההסכם.

''בזה אנחנו עוסקים היום. אין לנו תשובה אחת. יש כמה תשובות. יש כמה ח"כים בעד וכמה ח"כים נגד. אנחנו לא שוחים בפרטים".

"מה שברור הוא שראש הממשלה לא עמד בהבטחה שלו. ההסכם עם הטורקים הוא המנוף העיקרי. הם אחראים לנושא של חמאס. זה מנוף ההצלה ואנחנו בדקה התשעים", אומר מרש"ק הקובע כי הבטחתו של נתניהו הייתה "שלא יהיה שום דבר הומניטארי עם חמאס ללא החזרת שני החיילים ושני האזרחים הביתה, והנה טורקיה מנגנת על הנושא ההומניטארי כשהיא מדברת על תחנת כוח והכנסת ציוד דרך נמל אשדוד".

הסכם ללא החזרת הדר ואורון - פסול ורעאלירן אהרון

בעקבות דבריו אלה נשאל מרש"ק מדוע ההתמקדות בהעברת הסחורות דרך אשדוד בה בשעה שכידוע מדי יום ביומו נכנסות משאיות עמוסות סחורה לרצועת עזה, וגם כאן מדובר באלמנט הומניטארי.

"ההכנסה דרך כרם שלום זה משהו אחר לגמרי", השיב. ''כשהטורקים ביוזמתם מכניסים סחורות זה משהו אחר לגמרי. זה גם אופי אחר של סחורות. זה טוב שיהיה פיתוח כלכלי בעזה, אבל הסכם הוא הסכם, זה תן וקח".

"אנחנו לא נכללים בהסכם. ההבטחה של ארדואן שהוא יעשה הכול להשגת מידע לא אומרת כלום. אין לוח זמנים", אומר מרש"ק הסבור כי לו היה נקבע לוח זמנים לתחילת המו"מ על המחיר להשבת הארבעה ניחא, אך כעת "אין כלום, לכן כעת אי אפשר לקבל את זה. אנחנו עוסקים בהבנת ההסכם, לדעת מה הפרטים שלו ובהבנת המשמעות".