איטליה מול ספרד הערב. אלופת אירופה בחוץ
איטליה מול ספרד הערב. אלופת אירופה בחוץצילום: רויטרס

איך שגלגל מסתובב. הפעם האחרונה שנבחרת הכדורגל של איטליה זכתה בתואר עולמי כלשהו הייתה בגמר המונדיאל לשנת 2006, שהתקיימה אז בגרמניה. האיטלקים גברו על נבחרת צרפת עם זינאדין זידאן ותיירי הנרי בתום דו קרב פנדלים בתוצאה 3:5. איש המשחק היה לא אחר מאשר שוער האיטלקים, ג'ינוגלי בופון, אז עוד לא בן 30.

מאז הגיעה שוב פעם נבחרת איטליה בכדורגל לגמר, היה זה גמר היורו לשנת 2012 כשהיריבה שעמדה ממול הייתה נבחרת ספרד. המשחק ההוא הסתיים בתבוסה איטלקית כשהספרדים השפילו אותם עם ארבעה שערים במשחק הגמר.

בדיוק 4 שנים חלפו, והערב (שני) הנקמה הוגשה על כר הדשא עם ניצחון מוחץ 0-2. האיטלקים הגיעו למשחקם הערב בשלב שמינית גמר היורו לשחזור גמר הטורניר מהפעם שעברה, ובלחץ רב. היכולת החלשה בשלב הבתים, יחד עם הכישרונות הספרדים הגדולים וההיסטוריה בין השתיים, לא בישרה טובות עבור הנבחרת האיטלקית.

מחשבות לחוד ומציאות לחוד. האיטלקים היו עדיפים לכל אורך המשחק על הספרדים, שנראו כמו נבחרת שצריכה לרענן מחדש את השורות בכדי לחזור לטופ האירופי והעולמי.

בדיוק כמו בפעם האחרונה שזכתה בתואר עולמי יוקרתי, גם הפעם היה זה האיש שבגיל 38.5 וכשלרשותו עומדות כמעט אלף הופעות במדי הנבחרת הלאומית וקבוצות הליגה השונות (פארמה ויובנטוס), שדאג לשמור על הנבחרת האיטלקית קרובה לזכיה בתואר. ג'ינוגלי בופון, שמזוהה יותר מכל שחקן אחר עם המדים האיטלקיים, מנע מהשחקנים הספרדים מספר שערים בטוחים ואם לא הוא, המשחק היה נכנס להארכה.

גם בצד השני היה שוער בשער, כששוער הספרדים, דויד דה חאה, מנע מהאיטלקים שלושה שערים בטוחים כשעצר אפילו מצב של אחד על אחד.

בסיום, המפגש היוקרתי ביותר של שלב שמינית גמר יורו 2016 ענה על כל הציפיות, ובסופו איטליה מדיחה את אלופת אירופה היוצאת, נבחרת ספרד ששלטה בכדורגל האירופי והעולמי בשמונה השנים האחרונות עם שני תארים רצופים, אלופת אירופה ב-2008, אלופת העולם ב-2008 ושוב אלופת אירופה ב-2012. אחרי הכישלון במונדיאל 2014 שהתקיים בברזיל, הנבחרת הספרדית שוב נכשלת ומאכזבת, בדרך למרתפי ההיסטוריה?

לאיטלקים תחכה בשלב רבע הגמר משוכה קשה נוספת - אלופת העולם, נבחרת גרמניה. ביכולת הזו ובאופי הנוכחי, מסעם של האיטלקים בטורניר יכול להיגמר עם תואר אלופת אירופה.