מופתע. גפני
מופתע. גפניצילום: יונתן סינדל. פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק המקוואות של חבר הכנסת משה גפני וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לקבוע כי המועצה הדתית תהא רשאית לקבוע עם אילו גופים היא בוחרת להתקשר, כשהמשמעות היא שאינה מחויבת לתקצב מקוואות רפורמיים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "במדינת ישראל, מאז ומעולם, משמשות המקוואות לצרכי מסורת הלכה ומנהג ולשם כך ניתן מימון ציבורי לבניית ותחזוק המקוואות. בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים. פסק בית המשפט העליון, כי יש לאפשר לכתות שונות, לעשות שימוש במקוואות טהרה, לצורך טקסים שונים, שנערכים על ידם".

במהלך הדיון אמר ח"כ גפני כי "אם רוצים להשתמש במקווה לצרכים אחרים המועצה רשאית שלא לעשות הסכם. בונים מקווה רק לצורך טהרה שזה כל אחד יכול לבוא".

ח"כ זהבה גלאון תקפה את החוק ואמרה כי "הכנסת הזו מביאה פשרה רקובה. בפעם הקודמת ח"כ גפני לפחות הצגת את השקפת העולם שלך. מצאתם גוי של שבת – הסוכנות תביא כסף ותבנה מקוואות לאנשים ה"מצורעים" האלה. זה מה שאומרת הצעת החוק. שיש כאן קבוצה שאתם מבקשים להדיר מהיהדות".

גפני השיב באירוניה לגלאון כי "27 שנים אני בכנסת, אני לא זוכר שסיעת מרצ נלחמה כל כך בעד זה שיטבלו במקווה".

ח"כ עליזה לביא מ'יש עתיד' תקפה אף היא את מציע החוק בחריפות ואמרה כי "ח"כ גפני מביא לפה נזק עצום, שמביא לשנאה ולכך שהרבה מאוד לא ירצו לקיים את המצווה הזו. במדינת ישראל כל כלה צריכה ללכת לטבול במקווה, החוק הזה יאפשר למועצות לא לאפשר טבילה לכאלה ואחרים. עם הניסוח העמום הזה גם המועצה תוכל לא לאפשר למתגיירים לטבול. אתה נותן כוח למועצות הדתיות לעשות איפה ואיפה. איפה המוסר היהודי שלך?''.

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה, "חוק המקוואות הוא יריקה בפרצופם של מיליוני יהודים בארץ ובעולם וכתם על ספר החוקים הישראלי. ממשלת ישראל צריכה להחליט לאן פניה: לקרע עם התנועות הלא אורתודוכסיות או לדיאלוג מכבד".