הולך הביתה. הודג'סון מאמן אנגליה
הולך הביתה. הודג'סון מאמן אנגליהצילום: רויטרס

50 שנים לא זכתה נבחרת הכדורגל של אנגליה בתארים, אבל גם אוהדיה הוותיקים ביותר לא ציפו לכישלון ולהשפלה כמו שספגו אמש מול נבחרת איסלנד הקטנה.

האנגלים שהגיעו כאחת הנבחרות הפייבורטיות לזכיה באליפות אירופה לנבחרות הנוכחית, הודחו אמש בבושת פנים מול נבחרת איסלנד כשהפסידו להם בשלב שמינית גמר היורו בתוצאה 1:2. מיד לאחר המשחק ניגש מאמן האנגלים, רוי הודג'סון למצלמות ולקח אחריות מלאה על אחת ההשפלות הגדולות של הנבחרת האנגלית בתולדותיה.

"אני מאוכזב מאוד מהתוצאה וההדחה", אמר הודג'סון, "לא הגענו לאן שהיינו יכולים וזה בלתי מתקבל על הדעת. הייתי שמח להמשיך שנתיים נוספות, אבל אני ריאלי, זה ענף שצריכים להביא בו תוצאות ומשלא הבאתי זה הזמן של מישהו אחר לבוא ולעבוד עם החבורה הצעירה, המוכשרת והרעבה הזאת".

הודג'סון לקח עליו את האחריות לכישלון הגדול כשלחבריו לצוות האימון ולשחקני הנבחרת חילק מחמאות. "כשהגעתי, אמרו לי ששחקנים לא משחקים למען המולדת שלהם ולא נלחמים עד השניה האחרונה. לא ראיתי דבר כזה, השחקנים האלה אוהבים לייצג את המדינה".

עוד אמר מאמן נבחרת אנגליה היוצא כי ההישג שהוא רושם לזכותו הינה הצערת הנבחרת. "אני גאה בעבודה של הצוות המקצועי ושלי. עשינו הישג יוצא מהכלל בכך שהפכנו סגל, שהגיל הממוצע בו היה 30, לצעיר ביותר ביורו".

למעשה, הודג'סון גם כך היה מסיים את הקדנציה שלו כמאמן הנבחרת בתום טורניר היורו, כשאימן אותה במשך ארבע השנים האחרונות, אך בממלכה האנגלית סברו לפני תחילת היורו כי יש להאריך לו את החוזה בנבחרת, וכעת אין מישהו שסבור כך.

זהו אינו הכישלון הראשון של הודג'סון כמאמן האנגלים כשביורו 2012 הודח על ידי נבחרת איטליה ברבע הגמר בתום דו קרב פנדלים, ובמונדיאל 2014 אפילו לא עברו אלה את שלב הבתים הראשון של הטורניר.

בנוסף לעובדה כי הנבחרת שהדיחה את אנגליה הינה נבחרת איסלנד הקטנה, הכישלון האנגלי גדול עוד יותר כשדווקא אנגליה היא זו שהובילה כבר בדקה הרביעית של המשחק. שער השיוויון המהיר של איסלנד קבע כי למעשה, זו הפעם הראשונה בה שתי הנבחרות מבקיעות בשש הדקות הראשונות של משחק ביורו.

כאמור, האנגלים מודחים שוב ושוב בשלבי המאני-טיים לאורך שנים כשכל ארבעת משחקיה האחרונים של אנגליה בשלבי הנוק-אאוט של היורו הגיעו לפנדלים.

פעמיים בלבד הצליחה נבחרת אנגליה להעפיל משלב נוק-אאוט, ב-2002 כשגברה על נבחרת דנמרק וב-2006 כשניצחה את אקוואדור. פלא שהתדמית של הנבחרת האנגלית היא לוזריות?