יעקב טייטל
יעקב טייטלצילום: פלאש 90

בית המשפט העליון דחה הבוקר (שלישי) את ערעורו של יעקב (ג'ק) טייטל שהורשע בשני מעשי רצח של פלסטינים ובשורה של מעשי חבלה נוספים.

טייטל טען כי בעת ביצוע המעשים לקה במחלת נפש שבשלה חווה מחשבות שווא (דלוזיות). בתוך כך, 'נגלה אליו' מלאך אלוקים אשר הורה אותו לבצע את המעשים, ונטל ממנו הלכה למעשה את שיקול דעתו.

בית המשפט העליון ציין כי העלאת גרסת המלאך בשלב כה מאוחר מעוררת, לכל הפחות, תהיות.

השופטים ניל הנדל, נעם סולברג ואורי שוהם קבעו כי בניגוד לטענותיו, טייטל לא סבל מ'מחלה שפגעה ברוחו'; לא היה 'חסר יכולת של ממש' להבין את מעשיו או את הפסול בהם, או להימנע מעשייתם; ולא התקיים קשר סיבתי בין קיומה של 'מחלת נפש' אצל המערער לבין שלילת היכולת כאמור.

לפיכך, קבעו כי אין עילה להתערב במסקנת בית המשפט המחוזי ואין מקום להחיל על טייטל את סייג אי-השפיות. עוד נקבע כי 'הפרעת האישיות קשה', שנקבע כי המערער סובל ממנה, אינה מהווה בהכרח 'הפרעה נפשית חמורה' כפי שטען בערעור.

יעקב (ג'ק) טייטל, תושב שבות רחל שבשומרון, נעצר באוקטובר 2009 בחשד לרצח שני פלסטינים ב-1997, פגיעה בפרופסור זאב שטרנהל והנחת מטען חבלה שגרם לפציעתו הקשה של בן למשפחה המשתייכת ליהודים המשיחיים.

טייטל טען שמעשיו, שבוצעו במשך 12 שנה, נועדו למנוע את מצעדי הגאווה בירושלים. בתחילה הודה גם ברצח בברנוער בתל אביב חודשיים קודם לכן, אך המשטרה מצאה שגרסתו לא מתאימה לממצאים בשטח.

במאי 2010 קבע הפסיכיאטר המחוזי שהוא נמצא במצב בלתי שפוי ולא כשיר לעמוד לדין אך בית המשפט המחוזי קבע שהוא כשיר להעמדה לדין לאחר שהוצגה בפניו חוות דעת סותרת.

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותו בשני מעשי הרצח, בחבלה בכוונה מחמירה בפרופ' שטרנהל, בביצוע עבירות נשק ובהסתה לאלימות וטרור בשורת אירועים בין השנים 1997-2008ודינו נגזר לשני מאסרי עולם ושלושים שנות מאסר.