"לא התייעצתי עם האדמו"ר על הקנאביס"

שר הבריאות ליצמן לא מתלהב מרפורמת הקנאביס. על הרפורמים: ''נתניהו יצטרך לבחור בין הרפורמים בחוץ לארץ לבין החרדים בארץ''.

מיכל לוי , כ"ב בסיון תשע"ו

שר הבריאות יעקב ליצמן
שר הבריאות יעקב ליצמן
צילום: Hadas Parush/Flash90

שר הבריאות יעקב ליצמן התיחס הבוקר (ג') למשבר עם הקהילה הרפורמית סביב המקוואות והכותל המערבי והבהיר כי ראש הממשלה נתניהו יצטרך לבחור בין הרפורמים בחוץ לארץ לבין החרדים בארץ.

"אני אומר את זה בלי לגמגם, נגד הרפורמים ננהל מלחמת חורמה, הם זיוף של היהדות ולא ניתן להם להכניס רגל במדינה, בחו"ל הם הרסו את היהדות, אין להם שם בכלל מקוואות – זה שטויות והבלים", אמר ליצמן בראיון לרדיו 'קול חי'.

"בכותל יש כל מיני דברים, צריך לבדוק, יש לנו ישיבה השבוע עם ראש הממשלה ונחליט", לדבריו, "השאלה מה זה הכותל ואיזה חלק, אני מציע שלא נרחיב על זה כעת ברדיו, אנחנו נשב השבוע עם נתניהו ונחליט מה לעשות".

שר הבריאות הבהיר כי ביצוע הסכמים עם הרפורמים משמעותם הפרת ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה. "נתניהו יודע את עמדתנו, אמרתי לו את זה תמיד, לא יהיה מצב שניתן יד לרפורמים. אם הוא חושש מבית משפט, שיעשה חוק כמו חוק המקוואות.

"אנחנו חתמנו הסכם עם נתניהו על סטטוס קוו, לא יכול להיות מצב שאנחנו חותמים איתו הסכם ויפרו אותו, והוא הדין לגבי הרפורמים, הכותל והשבת, על דעת זה נכנסו לקואליציה, ואם ירצו לגרש אותנו – נלך".

ליצמן אף התייחס לרפורמת הקנאביס שאושרה השבוע בממשלה. תחילה הבהיר כי אם יתברר בעוד שנים אחדות שהרפורמה הרחיבה את המשתמשים בסם הוא יראה ברפורמה כישלון. "אני בהחלט לא מעוניין להרחיב את השימוש בקנאביס, זה סם כמו כל סם".

בדבריו הסביר שר הבריאות כי לא טרח להתייעץ עם פטרונו הרוחני האדמו"ר מגור בטרם קידם את רפורמת הקנאביס. "כל מדיניות במשרד הבריאות אני שואל אותו? רק דברים עקרוניים אני שואל", אמר.