הניסיון לפגוע בישראל - איום על האו"ם

ראש הממשלה נועד עם מזכ"ל הארגון באן קי-מון ומחה בפניו על יחס האו"ם לישראל. הוא גם ביקש לנצל את מעמדו להשבת גופות החיילים מעזה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ו

הניסיון לפגוע בישראל - איום על האו"ם-ערוץ 7
נתניהו ובאן קי-מון, אחר הצהריים
צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אחר הצהריים (שלישי) עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון.

בפתח הפגישה אמר נתניהו כי "לאו"ם יש תפקיד נאצל, לקדם שלום ברחבי העולם, לקרב עמים שונים".

"אני זוכר היטב שבביקורך בישראל ב-2013 אמרת שישראל והעם בישראל מתמודדים עם דעות מוטות. זה בלשון המעטה. אמרת גם שבאו"ם, יש להתייחס לישראל באופן שוויוני. אני מעריך את ההגינות שלך ואת עמדתך המוסרית הברורה. זה בא לידי ביטוי במאמציך בנוגע לדו"ח פאלמר הסופי שהיה חשוב מאוד עבור ישראל. אדוני המזכ"ל, אני מעריך את מאמציך האישיים במקרה זה", אמר נתניהו.

הוא הוסיף, "לצערי, המטרה של התייחסות לישראל באופן הגון נשארה לא ממומשת במסגרת פעילויות מגוונות של האו"ם ובפורומים של הארגון. ביקורך כאן מתרחש בזמן שמתכנסת מועצת האו"ם לזכויות אדם. כפי שהיא עושה תמיד, המועצה תגנה את ישראל - מדינה שעושה יותר כדי לקדם ולהגן על זכויות אדם וערכי חירות מאשר כל מדינה אחרת במזרח התיכון הספוגה בדם".

"הדמוקרטיה המודרנית שלנו", המשיך נתניהו, "עומדת בפני יותר החלטות וגינויים במועצת האו"ם לזכויות אדם מאשר כל המדינות האחרות ביחד, ואני מאמין שזאת בגידה אמיתית בתכלית הנאצלת של האו"ם".

"היום אני רוצה להדהד את מילותיך מ-2013: ישראל עדיין עומדת בפני דעות מוטות באו"ם. אני יודע שהיום אתה עדיין שואף שכל המדינות יקבלו יחס הוגן ושווה, ואני מפציר בך להשקיע את ששת החודשים האחרונים שלך בתפקיד מזכ"ל האו"ם בניסיון לתקן את העוולה הזאת. כשאני אומר זאת, זה לא רק למען ישראל, אלא גם למען אמינותה של האו"ם", אמר ראש הממשלה.

הוא פנה למזכ"ל ואמר, "אני מאמין שבעיית האוסטרקה, בידודה של ישראל והיחס הלא הוגן שהיא מקבלת, היא איום ממשי לעתידה של האו"ם ולא רק לאינטרס של מדינתנו".

נתניהו הודה לבאן על הסכמתו להירתם לסייע בסוגיית השבת גופות חיילי צה"ל מעזה. "ברצוני להודות לך, אדוני המזכ"ל, שהסכמת להיפגש עם משפחות גולדן, שאול ומנגיסטו. חמאס מחזיק בגופות החיילים שלנו ומחזיק באזרחנו באופן אכזר ובלתי חוקי.

"אני מבקש ממך שתנצל את מעמדך כדי להשיב הביתה את החיילים והאזרחים האלה. זאת עמדה הומניטרית ודרישה הומניטרית בסיסית שחמאס, בפעילותה הפלילית, מפזר לרוח".

"חמאס הוא ארגון טרור", המשיך נתניהו, "לחמאס יש כוונות של רצח עם. הוא לא רק עוסק בטרור, הוא אומר גם באופן גלוי שמטרתו היא למחוק מעל פני האדמה מדינה חברה באו"ם. אני מקווה שהאו"ם יאיר את פשעיו של חמאס, ויבין שאמצעי הביטחון שלנו נועדו אך ורק כדי להגן על אזרחינו מפני איום זה.

"אנו משתמשים בשיקול דעת בנושא זה. איני מכיר מדינה אחרת המתמודדת מול אלפי רקטות וטילים שמכוונות על אזרחינו וילדינו שהייתה נוהגת באופן שונה. רבים אכן פעלו באופן שונה והם לא הגיבו באיפוק ובאחריות שבה משתמשת ישראל".