הבזיליקה, בית לתרבות בשילה הקדומה
הבזיליקה, בית לתרבות בשילה הקדומהצילום: שחר כהן. באדיבות ארכיון שילה הקדומה.

שמח באתר שילה הקדומה: האתר מתחדש בבית לאירועי תרבות על חורבות אזור המשכן בשילה. עד כה הפיק האתר שני אירועים מוזיקליים ליליים.

מבנה הבזיליקה נמצא על הדרך אל מקום המשכן בשילה. בזיליקה, היא צורת מבנה שמקורה באדריכלות הרומית. היא מורכבת ממבנה מלבני המחולק ל-3 חלקי אורך המופרדים זה מזה בעזרת שורות של עמודים. עד כה ארחה הבזיליקה שני אירועים: הראשון, הוגדר כחיבור של מזרח ומערב. חנן בר סלע - אומן קלרינט במפגש מיוחד עם השחקן, יוצר וזמר גולן אזולאי.

האירוע השני התקיים בסוף השבוע האחרון, אנסמבל ניגון ירושלמי במופע חדש ומרגש של מזמורי תהילים מכל הקהילות והניגונים, מאות השתתפו באירוע, מבנה הבזיליקה הואר בעיצוב מיוחד והצלילים האקוסטיים השתלבו היטב. לאווירה הקסומה אף נוסף בית קפה בין עצי השקד. ליליאן זיטמן מנהלת שיווק ולקוחות אסטרטגיים גילתה כי האירוע השלישי במקום, יתקיים בע"ה לקראת ט"ו באב, אז יופיע המשורר יונדב קפלון, עורך ספר האהבה עם להקת עלמא. הצהרת הכוונות של אנשי שילה הקדומה מבקשת לשווק בעתיד את המקום רק לחברים ומינויי הבזיליקה.

ככלל, התכונה באתר שילה הקדומה בשבוע שעבר הייתה גדושה בפעילות. לצד מבקרים רבים שפקדו את המקום, הגיעו אליו אורחות מיוחדות: כ 600 בנות השירות הלאומי, ממחוז ירושלים המתנדבות בתחום החינוך.

תפילת חנה שיצאה מגרונן של 600 בנות, הפכה לתפילה מרגשת בליווי מוזיקאלי והעצימה את החוויה שלהן מהסיור במקום. אחד השיאים ביום הזה: ביקור הבנות במיצג האור קולי המשוכלל במגדל הרואה, סחף אותן להתרגשות עצומה. במקום שבו היה המשכן, התכנסו האורחות להתוועדות מיוחדת עם יוחאי גרינליק ששוחח עמן על תפקידן כנשות חסד ותרומתן לזולת. בתום מפגש ההתעוררות אמרה אחת הבנות כי ''עד היום לא ידעתי למה אני עושה שירות לאומי, ועכשיו החלטתי להתחייב לשנה נוספת של נתינה מכל הלב...''.

לאחר מכן, יצאו הבנות למסלול מדהים ב"דרך עמיחי" המחברת בין שילה הקדומה למעיין הגבורה הנמצא למרגלות הישוב עלי. הן הבטיחו לחזור למקום בעתיד.