1165 אזרחים ערבים נרצחו משנת 2000

ראש עיריית סכנין: אם לא נמנע ביחד את הרצח הבא, המספרים יגדלו. במדינה אחרת שרים היו מתפטרים עם נתונים כאלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ו

1165 אזרחים ערבים נרצחו משנת 2000-ערוץ 7
ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דודי אמסלם דנה בהיקף האלימות במגזר הערבי.

"13 מקרי רצח אירעו בבית ג'אן במקום אחד, ולמשטרה אין שיטה איך למנוע זאת או איך לגלות מי הפושעים", אמר ביאן קבלאן, ראש מועצת בית ג'אן. "13 מקרי רצח שאף אחד לא אחראי עליהם. המצב הבלתי נסבל הזה בסוף יופנה אליכם. אם לא תעשו משהו, תסבלו כמונו".

הדיון התקיים לבקשת הח"כים אוסמה סעדי, מיקי לוי ועיסאווי פריג'.

מאזן גנאים, ראש עיריית סכנין, אמר כי "1165 אזרחים ערבים נרצחו משנת 2000. טוענים כאילו ראשי הרשויות לא משתפים פעולה. זה לא נכון. ידינו מושטות. בדיון שהתקיים לא מזמן במודיעין אמר אחד מצמרת המשטרה שבישוב ערבי אחד יש מעל 20,000 כלי נשק.

"אנחנו מצפים מהמשטרה שתתייחס אלינו כאל אזרחים. אנשים לא מרשים לילדים לצאת מהבית אחרי ארבע. אם לא נמנע ביחד את הרצח הבא, המספרים יגדלו. במדינה אחרת שרים היו מתפטרים עם נתונים כאלה".

כמאל ריאן ממרכז השלטון המקומי סיפר "איבדתי את בני ב-2009. על קברו הפקדתי את התיק בידי המשטרה. לא אוותר עד שידעו מי רצח את הבן שלי. מסתובבים בינינו כמעט 300 רוצחים ומעל 100,000 כלי נשק. היו מקרי רצח של בני 13. חשבתי שהמדינה תעשה אינתיפאדה על רצח ילדים.

''חשבתי שהמדינה תרעד כשלפני שנה וחצי קצין משטרה אמר בערוץ 1 שבכל תחנת משטרה יש קצין עם קשר למשפחת פשע. אם זה נכון אז אנו מדינת בננות", אמר.

סגן השר איוב קרא בירך על הדיון והעיסוק בסוגייה. ''האלימות היא המפגע הקשה ביותר במגזר. אין אמון במערכת לצערי. חשוב מאד לייצר אמון. המטרה היא טובת המגזר. אני מקווה שהמערכת שמוקמת (במשטרה) תוכל להביא בשורה. עשרות נרצחו בשנים האחרונות בגליל. מה הסיבה שלא מפענחים אפילו רצח אחד?", שאל.

ח"כ אוסמה סעדי הקריא שורה ארוכה של נרצחים. הקורבן האחרון - בן 16 בלבד. "הפשע והאלימות השתלטו. אנו צמאים לפתרון שיכלול אוזן קשבת למומחים ערבים".

ח"כ מיקי לוי הסכים כי "המספרים מזעזעים. לא נעשה די גם מבחינת תקציבים. בשנה האחרונה המשטרה עושה. לא מספיק. צריך ללחוץ על ראשי השלטון להעביר כסף למגזר".

ח"כ עיסאווי פריג' הדגיש כי "הנושא בוער. זה האיום הקיומי עלינו כחברה. אני לא מצפה מהמשטרה לכלום. אני מבקש רק שיאספו את הנשק הבלתי חוקי. הנגישות לנשק בלתי נתפסת".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם סיכם את הדיון באומרו, "אקים ועדת עבודה שתמנה 4 אנשים – אני, חבר כנסת, שני ראשי ערים ונציג המשטרה. בתוך 3-4 שבועות אני רוצה להבין מה התוכנית, ואחרי זה לקבל לו"ז לביצוע. התוכנית צריכה להיות מגובשת עם הקליינטים. אני יודע שהשר לביטחון פנים הציב 3 יעדים, שאחד מהם הוא מיגור הפשיעה במגזר הערבי. הוא גם נלחם בתוך הממשלה להשיג תקציבים.

''1300 שוטרים ערבים שיתווספו זה אמצעי מאד משמעותי. כולנו בקונצנזוס בעניין הזה. זכותו של כל אזרח וחובת המדינה הכי בסיסית היא להעניק ביטחון לכל אזרח. כשאין ביטחון לאזרחים אין מדינה, אין חברה, אין כלום. אין כאן הבחנה בין יהודים לערבים", אמר.