אילוסטרציה
אילוסטרציה Office XP

כל חיינו הבוגרים אנחנו עסוקים בצרכנות נכונה, או אם תרצו, עסוקים ב"איך לנהל את הכסף שלנו נכון כדי שיהיה לנו ממה לחיות וגם ממה ליהנות".

נכון, ככל שחולף הזמן אנחנו מתבגרים והצרכים גדלים. אך כבר מגיל צעיר מאוד ובלי יותר מדי התחייבויות, נהיה עסוקים במה לעשות בכסף שהרווחנו.

עוד לפני שנענה על השאלה הזו, שאלה מקדימה שבטח מעניינת רבים מכם היא כיצד יש לנו אפשרות כבני נוער, להרוויח כסף. ולא סתם להרוויח, אלא לנסות למנף את חודשי הקיץ לטובת רווחים עתידיים ואפילו לקידום עתידי בעולם העבודה.

עבודה שמתאימה לכם

ראשית, חשוב להבין וכמה שיותר מוקדם, שכסף לא צומח על העצים. זו לא קלישאה ולא משפט שלקוח מיומנה של אמא פולנייה. כדי שנוכל להגשים את רצונותינו חשוב להבין שהמימון לזה לא יוכל לבוא רק מההורים. הגישה הזו נכונה הן מהצד הגשמי והן מהצד החינוכי.

לכסף שהרווחת בעצמך יש ערך נוסף שאין לכסף שקיבלת כדמי כיס. עבדת בשבילו, הזעת, קמת מוקדם בבוקר וגם כאב לך הגב בסוף היום. יכול להיות שתחשוב יותר לפני שתחליט להוציא אותו על עינוג כזה או אחר.

אחרי שהפנמנו את העובדות האלה, פנימו לאודי בירקאן, מנכ"ל חברת 'GPS לעסקים', שיעזור לנו להבין איך אנחנו כבני נוער יכולים להרוויח כסף, בסכומים שיתאימו את הצרכים שלנו ואף יותר. "ככל שתקדימו להתעסק בזה, כך ייטב", פותח אודי.

"לחופש הגדול במדינת ישראל יש זמן קבוע וזה לא הולך להשתנות בזמן הקרוב. תתארגנו ותמצאו עבודה כמה שיותר מוקדם לפני היציאה לחופש - יש אתרי אינטרנט שאפשר לחפש בהם עבודה לגיל התיכון, דברו עם אבא שלכם שיברר אצל החברים שלו, תסתובבו ברחבי העיר ותציעו את עצמכם".

נכון, סביר שלא יהפכו אתכם למנהלי משמרות בגיל 16 ללא כל ניסיון, אבל זה גם לא מה שאתם מחפשים: "החבר'ה צריכים לחפש מקום שייתן להם אפשרות להרוויח כסף בין חודש לחודשיים. אם זה במזנוני האוכל בעיר או בקניון, לעבוד באיזה דוכן בשוק, בחנויות ספרים, בדוכני מכירות או סתם כסדרנים באירועי הקיץ בעיר. יש מספיק מקומות עבודה כאלו. צריך רק קצת סבלנות על מנת למצוא אותם".

השלב הבא, שהוא כבר מתקדם יותר, נועד למי שרוצה להתחיל להתבסס בשוק העבודה. "נסו למצוא עבודה שאולי תעזור לכם בעתיד. ברור שבגיל 15 לא תמיד אתם יודעים מה תרצו לעשות כשתהיו גדולים, אבל אתם יכולים למצוא עבודה שתעזור לכם בעתיד היותר קרוב", מסביר אודי.

"אם מדובר בעסק שמדי שנה ושנה מחפש נערים פנויים לקיץ, שווה לכם לעבוד שם כדי שיזכרו אתכם גם לשנה הבאה. אתם נמשכים לעולם הכלכלי? לכו תעבדו בחנות שבה יאפשרו לכם להתעסק עם כסף. חשוב להשתפשף גם בזה. יש לכם משיכה לעבודה עם בני נוער? לכו תדריכו בקייטנות באזור המגורים שלכם. כל דבר כזה עשוי לפתוח צוהר קטן שיכול ללמד אתכם הרבה על עצמכם".

אם עד כה דיברנו על מטרת-העל 'להרוויח כסף', שאין בה שום פסול, יש ממד נוסף שחשוב לציין - אם על הדרך אתם מצליחים למצוא עבודה שיש בה ערך מוסף חברתי, הסיפוק שלכם מעצכם רק יתעצם וכך גם היחס שלכם לכסף שתרוויחו.

תקציב, תכנון ויאללה בלגן

כעת, אחרי שנכנסו למעגל העבודה וסכום יפה נכנס לנו לחשבון הבנק שפתחנו, מגיע השלב הקשה: מה לעשות בכסף?

כדי להבין כיצד לנהל את הכסף שהרווחנו בתבונה לא ניכנס לשיעורי כלכלה אקדמיים, אבל נאמר באופן כללי שהעולם מתנהל על פי שוק חופשי. המושג "שוק חופשי" טוען שכל אדם יודע להגיד לעצמו מה הכי נכון בעבורו לרכישה. אבל כששמים את כלכלת השוק החופשי לצד המושג שנקרא "תרבות צריכה", מבינים שלפעמים כוחות השוק גדולים על האזרח הקטן.

למשל, עולם הפרסום של היום מנסה לעשות כמעט הכול על מנת לשכנע אותנו שמה שמציעים לנו למכירה הוא הדבר הכי נכון בעבורנו. וקשה מאוד לעמוד בפני כוחות אלו. על פי מחקרים שונים בעולם התקשורת, אדם בגיר נחשף ללא פחות מ-3,000 פרסומות ביממה! אנחנו כבני אדם תמיד נשאף שיהיו לנו דברים טובים, גם אם לא הכי טובים, כי ככה שכנעו אותנו - הפרסומות והלחץ החברתי.

כדי לעמוד בלחץ הזה, יש צורך בהתנהלות נכונה ומחושבת. במשך שנים אודי לומד מהי התנהלות כלכלית נכונה, על פי התנודות בעולם, ועוזר לאנשים שלא מצליחים להתנהל באופן נכון לצאת מהקשיים שהם נקלעים אליהם בעקבות ניהול כלכלי שגוי...

הכתבה המלאה בגיליון סיוון של 'מקום בעולם'

הצטרפו עכשיו למנויי "מקום בעולם", מגזין הנוער של עולם קטן.

לדפדוף בגליון לדוגמא לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו