נתניהו ואובמה.
נתניהו ואובמה. פלאש 90

הבית הלבן הבהיר לחברי הקונגרס בסוף השבוע כי הוא מתכוון להגדיל משמעותית את חבילת הסיוע הצבאי לישראל במזכר ההבנות עליו עובדים הצדדים לעשר השנים הבאות.

הובהר גם כי ארה"ב תציב שורה של תנאים עבור ההגדלה הזאת - ביניהם התחייבות ישראלית להשתמש בסכום משמעותי מתוך התוספת - כדי לרכוש ציוד צבאי מתוצרת אמריקנית.

מדובר במענה של ממשל אובמה לחברי סנאט ששלחו מכתב לנשיא לפני כחודשיים ובו דחקו בו להשלים את חתימת מזכר ההבנות ולכלול בו תוספת סיוע משמעותית - בדומה לזו בה מעוניינים בישראל.

כזכור, נושא מזכר ההבנות עוכב במהלך המשא ומתן בין המעצמות ואיראן - ולאחריו לא הסכימו האמריקנים להגדיל משמעותית את הסיוע, כפי שהיה נראה שיסכימו אם ישראל לא היתה מפעילה התנגדות אקטיבית ומשמעותית לסיכומים עם הממשל בטהרן.

אחר כך נוצרו אי הסכמות בין הצדדים - ובשבוע שעבר, אף הודה ממלא מקום ראש המטה לביטחון לאומי, יעקב נגל, כי הוא נעצר במשך חודשים ארוכים.

כל אחד יכול להסביר זאת בדרך שלו - אבל גורמים מדיניים אומרים לנו כי בירושלים פשוט ניסו לרמוז לאובמה כי הממשל הבא, אחרי הבחירות, עשוי להיות נדיב הרבה יותר כלפי ישראל.

אבל אובמה התעקש. אחרי לחצים אמריקניים רבים - חזרו השיחות למסלולן ונוהלו על ידי נגל כשליחו של ראש הממשלה - ועל ידי סוזן רייס מן הצד האמריקני.

רייס, היועצת לביטחון לאומי בממשל אובמה, לא מוכנה לדבר במספרים - אבל אם הסיוע הנוכחי עומד על כ-3 מיליארד דולרים בשנה - לטענתה מדובר בהסכם חדש שיהווה את "הסכום הגדול ביותר של סיוע צבאי שנתה ארה"ב אי פעם לכל מדינה בעולם".

נראה כי ממשל אובמה נחוש להשלים את העסקה - עוד לפני שהנשיא עוזב את הבית הלבן. האמריקנים גם שבים ומדגישים בכל הזדמנות כי "ממשל אובמה עשה עבור ביטחון ישראל הרבה יותר מכל ממשל אחר שהיה אי פעם בארצות הברית".

ישראל דרשה בתחילת המגעים ועל רקע העיסקה עם איראן שהסיוע יוגדל ל-5 מיליארד דולרים בשנה. האמריקנים הסכימו להגדיל לסביבות 3.5-3.7 מיליארד דולרים.

כעת נראה כי הצדדים יתפשרו על דרך האמצע - והסיוע יגיע לכ-4 מיליארד דולרים לשנה - וקצת יותר מ-40 מיליארד לעשר השנים הבאות.

על פי האיתותים מהשבועות האחרונים בישראל - נראה שאם אכן אלו יהיו התנאים נראה בקרוב את החתימה המיוחלת על המזכר.