שחקני גרמניה חוגגים הערב
שחקני גרמניה חוגגים הערבצילום: רויטרס

"כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף גרמניה מנצחת", כך אמר שחקן נבחרת אנגליה גארי ליניקר, כשהפסיד למערב גרמניה בחצי גמר המונדיאל שהתקיים באיטליה ב-1990.

אחרי 26 שנים, נראה שהמשפט הזה עודנו בתוקף, כשנבחרת גרמניה ניצחה בפעם הראשונה בתולדותיה את נבחרת איטליה במשחק רשמי הערב (מוצאי שבת) כשגברה עליה בתום דו קרב פנדלים בתוצאה 5:6.

הגרמנים היו עדיפים על פני האיטלקים כמעט לכל אורך המשחק, כששלטו בקצב המשחק ובכדור. במהלך המחצית הראשונה נראה היה שהגרמנים לבדם על כר הדשא, כשהאיטלקים התגוננו בתקווה שלא לספוג וכמעט שלא עברו את קו מחצית המגרש של אלופת העולם.

עם פתיחת המחצית השניה האיטלקים העזו מעט יותר כשהחלו לתקוף את שערו של מנואל נוייר, שוער הגרמנים, אך לא סיכנו יתר על המידה את השער. בדקה ה-65 שילמו האיטלקים מחיר על היציאה קדימה, כשהתקפה מהירה של הגרמנים מצאה את החלק האיטלקי האחורי לא במיטבו ולאחר מספר מסירות יפות, כבש מסוט אוזיל את שער היתרון הגרמני.

נראה היה כי שער היתרון יחד עם העדיפות הגרמנית, תביא את אלה ללא בעיות וקשיים לשלב חצי הגמר, אך טעות של בואטנג בדקה ה-77, הביאה לשער שיוויון איטלקי. הבלם הגרמני נגע בידו ברחבת נבחרתו, ולשופט לא נותר אלא לשרוק על בעיטת עונשין מ-11 מטרים אותה שלח בונוצ'י לתוך שערם של הגרמנים וקבע שיוויון 1:1. היה זה השער הראשון לחובת הגרמנים במהלך האליפות הנוכחית, ופתאום היה נראה כי האיטלקים מסוגלים להמשיך את קללתם של הגרמנים, שמעולם לא ניצחו עד הערב את איטליה במשחק רשמי, בכל תשעת המפגשים ביניהן.

ההכרעה לא הגיעה בזמן החוקי, ושתי הקבוצות הלכו להארכה. גם בתום חצי שעה נוספת של כדורגל לא הצליחו שחקני שתי הקבוצות להכריע את התוצאה לזכות אחת מהן, ואלה הלכו להכרעה מ-11 מטרים.

ברגע האמת, הרבו שחקני שתי הקבוצות להחטיא את הבעיטות כשמתוך 18 כאלה, 7 לא נכנסו פנימה. החטאה של מתאו דרמיאן האיטלקי בתוספת לכיבוש של יונאס הקטור הגרמני, הביא לגרמנים, אלופי העולם הנוכחיים, את הניצחון. הגרמנים מעפילים בפעם השניה ברציפות לחצי גמר טורניר גדול, כשבפעם הקודמת זה נגמר עם התואר הנכסף. גם הפעם? בחצי הגמר תפגוש גרמניה את המנצחת בין צרפת לאיסלנד במשחק רבע הגמר שיתקיים מחר (ראשון).

איטליה? היא מסיימת את דרכה באליפות הנוכחית בצורה כואבת כשהפסידו בדו קרב פנדלים, דווקא תחום בו הם ידועים כטובים בעולם. שוערם של האיטלקים, ג'ינוגלי בופון, כנראה בטורניר הגדול האחרון שלו במדים הלאומיים.