יוזם. קיש
יוזם. קישצילום: דוברות הכנסת

חה"כ יואב קיש (ליכוד) הודיע הבוקר (ראשון) כי בכוונתו לקדם תיקון לחוק עידוד השקעות הון שמטרתו משיכת תאגידי ענק רב לאומיים לישראל.

הצעת החוק תתאפשר בעקבות המדיניות החדשה אותה גיבש ארגון המדינות המפותחות (OECD). מדיניות זו פועלת לשינוי של מפת המס העולמית ויצירת מעטפת שתאגד את כלל המדינות החברות בארגון, זאת במטרה לסתום את פרצות המס הבינלאומיות.

הצעת החוק מעניקה מצד אחד הקלת מס משמעותית להכנסות חדשות בישראל ומצד שני החמרה על חברות עם נציגות מקומית שמתחמקות מתשלום מס.

שינוי המדיניות יונהג על פי אמות מידה המתייחסות לחברות המרכזות את מירב פעילות המטה הכללי בישראל בנוסף לרוב ה-IP וכל פעילות נוספת שליבתה נקשרת לקניין הרוחני של אותה החברה. יש לציין כי בשל אופיין של אותן חברות ניתן להן לייחס את רווחיהן על פי רוב בחברת המטה שממוקמת במדינה בעלת משטר מס נוח כיוון שמרב הסיכונים העסקיים (הקניין הרוחני) מתרכז במטה אותן החברות.

הצעת החוק מתרכזת כאמור בפעילות המטה של חברות ותאגידים רב לאומיים מרכזיים ואינה מתייחסת לסניפים המקומיים של אותן חברות – דוגמת הסניפים הישראליים של גוגל ופייסבוק.

לדברי חה"כ יואב קיש, "אנו עומדים בפני הזדמנות חסרת תקדים. המהפכה שמקדם ה-OECD פותחת חלון קצר שיאפשר הזרמת מיליארדים רבים לקופת המדינה, זאת בעוד כיום מדינת ישראל לא רואה אפילו שקל אחד מכיוון זה. יחד עם ההון האנושי הישראלי והסדרי המס החדשים נחזיר את ישראל להיות גן עדן לכל יזמה טכנולוגית, ונמריץ את השוק".

קיש טוען כי להצעת החוק יש גיבוי ממשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, וכי בכוונת המשרדים אף לשלב את ההצעה בחוק ההסדרים. "אין לנו זמן לבזבז. בשיתוף הפעולה נוכל להביא את מדיניות עידוד ההשקעות לידי מימוש מוקדם. אני מודה למשרד ראש הממשלה על שיתוף הפעולה ההדוק".