צעד ראשון להחלת הריבונות

במעלה אדומים יושק היום המהלך הפרלמנטארי מדיני להחלת ריבונות בעיר. בני כשריאל: צעד ראשון במהלך ארוך שצריך להתבצע בחכמה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ו

צעד ראשון להחלת הריבונות-ערוץ 7
ריבונות בדרך? מעלה אדומים
צילום: פלאש 90

במעלה אדומים יתקיים היום (ראשון) טקס חתימת אמנת הריבונות בעיר. זאת כמעין השקה של המהלך המדיני פוליטי אותו מתכוונים ראשי השדולה למען ארץ ישראל, חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש, להוביל בחודשים הקרובים עד להחלת הריבונות בעיר.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, על הכוונה הראשונית לקיים ישיבת מועצה חגיגית ובה לפתוח במהלך, אך לנוכח מעשי הטרור הרצחניים של הימים האחרונים הוחלט לשנות את התכניות ולהסתפק בישיבת השקה לקמפיין החלת הריבונות בעיר.

לדבריו בהמשך המהלך יגישו חברי השדולה את הצעת החוק להצבעה בכנסת, ובהקשר זה הוא מודה לראשי השדולה ולמנהלת השדולה, אורית סטרוק, כמו גם למועצת יש"ע שחברה לחברי הכנסת לשם הובלת המיזם.

כשריאל מזכיר כי סקר של מינה צמח גילה כי 78 אחוזים מהציבור הישראלי תומך בהחלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים, גם אם המהלך יגבה מחיר של עימות עם האמריקאים והאירופים.

כשהתבקש לתאר את המשמעויות של ריבונות בעיר שלכאורה נראית ממילא כחלק בלתי נפרד מההוויה הישראלית, מציין כשריאל כי הבטחתה של העיר כחלק אינטגראלי של מדינת ישראל משמעותית באספקטים של בנייה ותכנון, "לא נצטרך את אישור שר הביטחון על כל תהליך קטן של בנייה", הוא אומר ומוסיף את הפן הכלכלי ואומר כי ריבונות משמעותית עבור תעשיינים ויצרנים המבקשים להשקיע במקום שעתידו בטוח. לדבריו תעשיינים ומשקיעים, בעיקר מחו"ל, שואלים אותו שוב ושוב על עתידה של העיר על מנת להבטיח את השקעתם בה. לזאת מצטרפת גם המשמעות הביטחונית של החלת ריבונות.

ומה באשר לעימות עם האמריקאים, עימות הצפוי להתרחש ביום בו תכריז ישראל על ריבונות בעיר? כשריאל אינו נשמע מתרשם במיוחד. הוא מזכיר כי הבנייה ביהודה ושומרון נעשתה תוך התקוטטות מדינית עם האמריקאים ועם זאת כיום יש למעלה מארבע מאות אלף איש באזורים אלה. כך גם לגבי הבנייה בירושלים. לטעמו של כשריאל בהיותם ידידים יודעים האמריקאים להכיל ויכוח ועימות כאשר ישראל עושה מהלכים מתבקשים מבחינתה.

"לא מדובר במהלך הפגנתי והצהרתי", קובע כשריאל. "זה מהלך שקודם על ידי חברי כנסת שמאמינים בכך. אני בטוח שכאשר ראש הממשלה יידע שיש רוב בציבור ובכנסת הוא יתמוך בהחלטה הזו", הוא אומר כשהוא נשאל אודות עמדת ראש הממשלה, שניתן לשער שמהלך כזה לא יתקיים ללא הסכמתו.

"ארץ ישראל נקנית בייסורים, אבל צריך לפעול ולעשות כדי שיו"ש יהיו חלק אינטגראלי ממדינת ישראל", מוסיף כשריאל הרואה במהלך הריבונות במעלה אדומים יריית פתיחה למהלך ארוך שבסופו של יום יביא להחלת הריבונות על שטחי C כולם. "אני לא רואה שום הבדל בין קדומים למעלה אדומים ותל אביב אבל צריך לעבוד חכם והתהליך ארוך. לשבור את הקרח, ועושים זאת דרך עיר שנמצאת בקונצנזוס לאומי".