לבני זומנה לתשאול בבולשת הבריטית

שרת החוץ לשעבר זומנה לתשאול לגבי חשד לביצוע ''פשעי מלחמה'' במהלך "עופרת יצוקה". לאחר מגעים דיפלומטיים בהולים קיבלה לבני חסינות.

רעות הדר , כ"ז בסיון תשע"ו | עודכן: 20:31

ציפי לבני
ציפי לבני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), קיבלה ביום חמישי האחרון זימון חסר תקדים לתשאול במשטרת בריטניה, בחשד למעורבות בביצוע ''פשעי מלחמה'' במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

על פי הדיווח של ברק רביד ב"הארץ", רק בתום מגעים דיפלומטיים בהולים בין ישראל לבריטניה קיבלה לבני חסינות שאפשרה לה לא להתייצב לתשאול.

התקרית החלה ביום חמישי, כשהסקוטלנד יארד - יחידת פשעי המלחמה של הבולשת הבריטית, שיגרה מכתב חריג לשגרירות ישראל בלונדון שבו נאמר כי משטרת בריטניה מודעת לכך שלבני צפויה להגיע במהלך סוף השבוע ללונדון ולכן היא מתבקשת לסור לתחנת המשטרה.

במשטרה הבריטית רצו לבדוק את מעורבותה של לבני בביצוע ''פשעי מלחמה'' כשרת החוץ וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בשנת 2008.

ארגונים פרו פלסטיניים הגישו בשנים האחרונות שורה של תלונות נגד בכירים ישראלים בנוגע למבצע הצבאי בעזה, והמשטרה בבריטניה ביקשה לקבל מלבני מידע והבהרות לגבי החשדות נגדה.

מגעים בהולים בין שגרירות ישראל בבריטניה ומשרד החוץ הבריטי לבין משרד המשפטים ומשרד החוץ בירושלים, הצליחו להוביל להסכמה ולפיה לבני תיפגש עם השר הבריטי לענייני המזרח התיכון וכך ביקורה בלונדון יקבל מעמד של "משימה דיפלומטית מיוחדת", מה שיעניק לה באופן אוטומטי חסינות ממעצר ומהעמדה לדין.