מנגנוני החקירה בישראל- מהטובים בעולם

בעקבות אירועי המרמרה ו"צוק איתן", הקבינט אישר את המלצות צוות צ'חנובר ליישום דו"ח טירקל ב' בנושא מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ו

רה''מ נתניהו
רה''מ נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הקבינט המדיני-בטחוני אימץ היום (ראשון) את המלצות דו"ח הצוות בראשות ד"ר יוסף צ'חנובר לבחינה וליישום הדוח השני של הוועדה הציבורית לבדיקת אירועי המרמרה.

דו"ח זה עסק במנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה על פי המשפט הבין-לאומי.

בהודעת הממשלה נאמר כי "אימוץ המלצות הדו"ח ע"י הקבינט מדגיש פעם נוספת את מחויבותה של מדינת ישראל לערכי הדמוקרטיה ושלטון החוק לרבות המשפט הבין לאומי''.

משקיף ועדת טירקל, חתן פרס נובל לשלום לורד דיוויד טרימבל, ציין לעניין זה כי "כאשר מסתכלים על מערכת המשפט הישראלית בכללותה, היא עומדת בסטנדרטים של המדינות הטובות בעולם".

בנוסף, בדו"ח שפורסם על ידי מומחים צבאיים בכירים מאירופה, ארה"ב דרום אמריקה ונאט"ו לאחר מבצע "צוק איתן" נקבע כי מנגנוני החקירה של ישראל הם יסודיים ועצמאיים ושישראל נוהגת בהתאם לנורמות הבינ"ל הגבוהות ביותר ולעיתים אף מעבר לכך.

הקמת ועדת טירקל והמלצותיה, ולאחריה הקמת צוות היישום והבחינה בראשות ד"ר צ'חנובר ואימוץ המסקנות היום על ידי הקבינט ממחישים את נחישות ישראל לא רק להמשיך לפעול בהתאם לנורמות אלו אלא אף להמשיך ולייעל את מנגנוני החקירה והבדיקה. יצוין כי חלק משמעותי מההמלצות בנושא כבר מיושם בפועל.