חב"ד ברוסיה: 'עלילת דם' ברשת RT

מנהיג חב"ד ברוסיה גינה את הרשת בשל אופן הדיווח על טענות הפלשתינים לגבי הרעלת בארות.

גיל רונן , כ"ט בסיון תשע"ו

חב"ד ברוסיה: 'עלילת דם' ברשת RT-ערוץ 7
הקרמלין ברוסיה
Thinkstock

מנהיג בכיר של תנועת חב"ד ברוסיה גינה את רשת RT, הממומנת ע"י השלטון, משום שחזרה על סיפורי בדים פלשתיניים, כאילו רב ישראלי קרא להרעיל בארות של ערבים.

הרב אלכסנדר בורודה, נשיא הפדרציה של הקהילות היהודיות ברוסיה, מאשים את רשת RT כי בדיווח מ-27 ביוני מיחזרה האשמות חסרות יסוד בנוסח עלילות הדם מימי הביניים.

הדיווח של RT התייחס באופן לא ביקורתי לטענות בתקשורת הערבית והמוסלמית, לפיהן רב ביהודה ושומרון פרסם חוות דעת המתירה למתיישבים יהודיים להרעיל את מימיהם של הפלשתינים.

גירסה אחרת של הסיפור הופיעה לפני כן בסוכנות החדשות הטורקית אנדולו, ויוחסה לכתב ברמאללה. ברם, עד מהרה התברר כי "הרב" אליו התייחס הדיווח והארגון שהוא מייצג כביכול – לא קיימים במציאות.

הדיווח של RT שודר כשבוע אחרי שיו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, חזר על העלילה בנאום בפני פרלמנט האיחוד האירופי. עבאס עצמו הודה לאחר מכן שהטענות היו "חסרות יסוד".

דמיון חולני

באירופה של ימי הביניים היה נהוג להאשים את היהודים בהרעלת בארות על מנת להפיץ מחלות אצל נוצרים, והעלילה שימשה כהצדקה לפוגרומים קשים.

"מפתיע שהערוץ הרוסי המודרני מפיק עלילות דומות", צוטט בורודה ע"י אתר החדשות Jewish.Ru. העלילות הללו "הן תוצר של דמיון חולני", הוסיף.

"במקרה הנוכחי אנו מדברים על שקר שכבר הוכח ככזה", אמר, וציין כי עבאס כבר הספיק להתנצל על דבריו לפני ש-RT חזר על העלילה. הדיווח ב-RT, הוסיף, "אינו היוצא מהכלל, אלא הוא עצמו הכלל". לדבריו, הערוץ "מציג באופן קבוע סיפורים על רדיפת ערבים ע"י יהודים, כביכול – התקפות והריסות בתים, מבלי לדווח כי אלו בתיהם של מחבלים שתוקפים אזרחים".

ארגונו של בורודה – לו יותר מ-100משרדים ברחבי רוסיה – ספג בעבר ביקורת בשל הקשרים ההדוקים בין מנהיגיו לבין מנהיג רוסיה, ולדימיר פוטין, שיש הרואים בו מנהיג שאינו "נאור" די הצורך.

אולם הפדרציה טוענת כנגד זאת כי תפקידה לייצג את הקהילה היהודית, וכי היחס הסובלני של פוטין כלפי היהודים איפשר את פתיחתם של עשרות בתי כנסת ומרכזים קהילתיים של חב"ד. הפדרציה מתעקשת כי היא לא מהססת לגנות אנטישמיות גם כשהיא מגיעה מאנשי מפלגתו של פוטין וממשרדי ממשלה.

דיווחים כמו זה של RT פוגעים מאוד ברוסיה, טען בורודה, משום שהם מאפשרים ליריביה לטעון כי היחס כלפי מיעוטים במדינה החמיר.