הרובע היהודי
הרובע היהודי קובי פינקלר

במכתבו לרב הרובע היהודי בירושלים, הרב אביגדור נבנצל, דווח השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין, על הוראתו לעצור את עבודות הפיתוח שתוכננו להתבצע על ציר הגישה לרובע והיו חוסמות אותו לתנועת שגרה וחירום.

השר אלקין שיגר את מכתבו לרב נבנצל במענה למכתבו של הרב ובו התריע על משמעויותיהן של העבודות, מכתב אותו שיגר הרב לפני שישה ימים.

השר כותב: "בתשובה למכתבך בנושא ברצוני לעדכנך כי לאחר בחינה ראשונית של תוואי עבודות הפיתוח והחפירה ברחוב הפטריארכיה הארמנית ולאחר שקיימתי דיון בנושא, התברר כי בניגוד להנחייתי לפני כחצי שנה לא נמצא הסדר ראוי לדרכי גישה לעיר העתיקה ובתוכה לכותל המערבי, הן לכלי רכב פרטיים, ציבוריים, והן לכוחות הביטחון וההצלה".

לנוכח זאת, כותב אלקין: "הורתי לרשות לפיתוח ירושלים ולחברת "מוריה" להקפיא בשלב זה את ההכנות לעבודות עד שימצאו פתרונות הולמים".

נזכיר כי על דבר העבודות המתוכננות דיווח ביומן ערוץ 7 תושב העיר העתיקה אפרים הולצברג כשסיפר על מחאת התושבים וחששם מהבאות תוך שהוא מדגיש כי מדובר בכביש היחיד המוביל לרובע היהודי, הכביש העולה משער יפו דרך הקישלה ועד לחניון הרובע היהודי והלאה אל הכותל המערבי.

"מישהו תמהוני", הגדיר אז הולצברג את מקבלי ההחלטה וסיפר כי לא די בכך שהשיפוץ שבוצע בעבר באזור רחבת שער יפו וכביש האספלט נעטף בחיפוי אבן ירושלמים הגורמת לכלי הרכב העוברים במקום לרעוד ולרטוט, אלא שכעת הוחלט לשנות את כל תוואי הגישה הנמשך מאזור זה ולחפות את כולו באבני פסיפס "כדי שייראה יפה", הוא אומר ומיד קובע כי הדבר, ובעיקר המצור המתוכנן על הרובע בתקופה זו, יוביל לכך שמי שעוד מתגורר באזור זה ינטוש אותו.

בשיחה עמו סיפר כי במפגש עם נציגי העירייה הובהר לתושבים כי העבודות המתוכננות יימשכו כשנתיים עם אפשרות להארכה לעוד שישה חודשים. זאת במידה ולא יימצאו במקום ממצאים ארכיאולוגיים. במידה ויימצאו כאלה הדבר עשוי להוביל להארכת התקופה עד כדי ארבע שנים. בכל תקופת העבודה ייסגר ציר התנועה למעבר משעה 22:00 ועד שש בבוקר שלמחרת.

הולצברג תיאר בדאגה תרחישים אפשריים כצורך במעבר אמבולנס בשעות הלילה או מציאות ביטחונית רגישה המחייבת נתיב גישה רכוב. כל אלה לא יקבלו מענה לאור הכוונות העירוניות.

בדבריו העריך כי נתיב היציאה היחיד מהרובע, נתיב שער האשפות, המשמש כנתיב היציאה מהכותל המערבי יהפוך לכאוס תעבורתי גם בשגרה ועל אחת כמה וכמה באירועים מיוחדים, השבעות, חגים, אירועים ממלכתיים ועוד.

כאמור, בעקבות פניית הרב נבנצל הורה השר אלקין להקפיא את התהליכים התכנוניים לקראת העבודות עד למציאת פתרונות תעבורה סבירים עבור תושבי המקום והמבקרים בו.