הרב יצחק לוי בכנס
הרב יצחק לוי בכנסצילום: מקסים סרדיוקוב

השבוע קיימה מכללת חמדת הדרום הדתית האקדמית לחינוך בשדות נגב את כנס "בריונות ברשת-מהבנה למניעה" בהנחיית העיתונאית יפעת ארליך ובהשתתפות נשיא המכללה פרופ' יעקב רופא, יו"ר הוועד המנהל במכללה ושר החינוך לשעבר הרב יצחק לוי, סגנית הנשיא ד"ר צביה בר שלום לצד דברי ברכה שהוקרנו על ידי שר החינוך נפתלי בנט.

יו"ר הוועד המנהל במכללה ושר החינוך לשעבר הרב יצחק לוי ציין, "לעיתים אני מרגיש שהגולם קם על יוצרו בנושא הרשת, ומורכב מאוד לשלוט על התופעה המורכבת וכשמדברים על בריונות ושיימינג אני לצערי מאוד פסימי. מדינת ישראל מנסה להתמודד בדרכים שונות עם ההסתה והאנטישמיות המשתוללים ברשת שמהווים עבור גורמים אנטישמיים וגורמי טרור כר פורה להפצת ארס אנטישמי וגזעני, ועוסקת ללא ליאות בדרכים למנוע, להדוף ולהתמודד עם התופעה.

פרשות השבוע בספר במדבר רוויות בתופעות שיימינג מהם סבל משה רבנו, אך לא בטוח שגם גדול המנהיגים במקרא ובהיסטוריה היהודית שגם כידוע היה העניו והצנוע באדם- היה מחזיק מעמד אל מול תופעת השיימינג ברשת שמגיעה במהירות למאות אלפי אנשים. פעם למדנו בבית המדרש ששתיקה זה דבר טוב 'ולא מצאתי לגוף טוב אלא שתיקה' וזה טוב שגם מסוגלים לעיתים להקשיב ולשתוק. פעם אחת משה הקשיב 'ויישמע משה וייטב בעינינו'. בעזרת השם שנצליח להתגבר על הסוגייה המורכבת שמצריכה חשיבה רבה על מנת ולהגיע לפתרונות הראויים".

שר החינוך נפתלי בנט שנשא דברים לקראת הכנס ציין כי "כניסת עולם האינטרנט והרשתות החברתיות משנים את חיינו. הרשת יוצרת הזדמנויות חיוביות לצד איומים; מחד, ההזדמנויות הן עצומות, שכן החשיפה למידע של כל ילד להגיע לכל פריט מידע בלחיצת כפתור היא דבר נהדר, כמו גם היכולת לתקשר בקבוצות וואטסאפ משפחתיות שמחברות בין אחים להורים וילדים.

עם זה, לצד ההזדמנויות ישנם איומים עצומים הכוללים את תופעת הנרקסיזם, הניתוק מהסביבה החברתית, כשישנם מחקרים שמעידים על ירידה בתכונות האמפתיה בקרב בני הנוער. זאת כמובן בנוסף לחשיפה לאלימות ופורנוגרפיה ותופעת השיימינג והאלימות ברשת שהולכת וגוברת. כהורה, באופן אישי אני מציע להשקיע רבות בתקשורת פתוחה עם הילדים לצד חידוד המותר והאסור בצורה מאוד ברורה, ולדעת כיצד כן ליהנות בצורה מכובדת וראויה באפשרויות וההזדמנויות הטובות פחות שמגלם בתוכו עולם האינטרנט".

נשיא המכללה פרופ' יעקב רופא ציין כי "כפי שציין הרב לוי השיימינג כבר החל בתקופת משה רבנו והיה חמור מאוד, וגם היום הבריונות ברשת גורמת לפגיעה קשה מאוד בערך וכבוד האדם ודימויו העצמי בשל תופעת ההתפשטות המהירה ללא כל פיקוח, שלעיתים אף מובילה לאובדנות ולניסיונות התאבדות. זאת כאשר הדבר אולם מתחיל בעולם המקביל ברשת אך במהרה דולף החוצה מהמרחב הוירטואלי לאינטראקציה הרגילה בין תלמידים בבית הספר ובשעות הפנאי. בכנס זה, נמצא דרכים להתמודד עם אותן השלכות קשות שגורמות לעיתים לתוצאות הרות אסון".