גנרלים ורוח - וגשם אין

הקצינים הבכירים שמדקלמים את דפי המסרים על "שתי מדינות לשני עמים", הולכים ומאבדים את אמון הציבור. דעה

יעקב כ"ץ (כצל'ה) , א' בתמוז תשע"ו | עודכן: 09:25

גנרלים ורוח - וגשם אין-ערוץ 7
יעקב כ"ץ (כצל'ה)
פלאש 90

תופעת הגנרלים שמתנהלים כמו אחרוני הפוליטיקאים חסרי עמוד השדרה והכוח, מיוחדת לישראל.

אותות ההצטיינות, מסירות הנפש וגבורת הקרב לא מצליחים לכסות על הגנים הגלותיים שדבקו בכולנו באלפיים שנות גלות.

הופעתם של רמטכ"לים בדימוס כמו ברק ויעלון בכנס הרצליה ונאומיהם יורקי האש והגופרית על המדיניות ה"מתלהמת" של ממשלת ישראל, לא עוררו רושם בעם שבבריאותו מצפה מבכירי קציניו לנתח את בעיותיה הביטחוניות של מדינת ישראל כרופא בכיר שמעניק חוות דעת מקצועית, יסודית ומוכחת לשאלות רפואיות הרות גורל, שעליהן נשאל.

בעימות שהתקיים לאחרונה במיאמי שבפלורידה בין אלוף במילואים מפורסם שיצא למסע הרצאות בארצות הברית במימון הארגון האנטי-ציוני ג'יי סטריט הנמצא בקצה שמאלי רדיקלי, ובין מרק לנגפאן, איש עסקים המקדיש את זמנו להסביר את הסכנה העתידית למדינת ישראל בחזרתה חלילה לקווי 67', שאלו האחרון האם נכון הדבר שבעקבות הנסיגות האחרונות מלבנון וחבל עזה נמצאת ישראל במצב ביטחוני קשה יותר ומאוים מבעבר. תשובתו של האלוף הייתה חיובית.

על כך מיד שאל מר לנגפאן, אם כן, מדוע אתה ממליץ לישראל לצאת להרפתקה נוספת, לנסיגה לגבולות שאינם בני הגנה עם תוצאות כה צפויות.

האלוף השיב שיש מעלות גדולות ב"היפרדות שני העמים" הגם שכתוצאה מכך ישראל נכנסת לסיכון ביטחוני. "אבל ישראל מספיק חזקה להתמודד עם מצב שבו תותקף שוב מהמקומות שמהם ניסוג, ואם יהיה צורך נכבוש אותם מחדש".

לנגפאן השתומם: "מעולם לא שמעתי שרופא ממליץ למטופל לעשות ניתוח שהסיכוי שיצא ממנו חי הוא אפסי. שנית, גם ראש הממשלה רבין ז"ל וברק הבטיחו שאם ניסוג מחבלי עזה ולבנון, אחרי הפצצה הראשונה שתיירה משם ייכבשו מקומות אלו מחדש. מאז נורו משם מאות אלפי פגזים ומיליוני כדורים ולא כבשנו לא את עזה ולא את לבנון. שלישית, אתה יודע, כמו הרמטכ"לים לשעבר מופז, אשכנזי, גנץ, יעלון וברק, שאם ח"ו תקום מדינה פלשתינית נוספת בין ישראל לירדן, אומות העולם ובראשן ארצות הברית לא יתירו לישראל לכבוש מדינה זו מחדש".

האלוף הודה כמובן שאכן בעבר עמדה ארצות הברית בראש המתנגדים לתקיפה ולכיבוש כלשהו של מקומות שישראל נסוגה מהם.

על הרמט"כלים לשעבר להישיר מבט לאומה, ולומר את האמת: נשברנו בדרך. איננו מדברים כחיילים וכקצינים, אלא כפוליטיקאים חלשים. בגלל זה אנחנו נכשלים שוב ושוב בניסיונותינו לחזור ולכבוש את לב העם כפי שעשינו בעת שהיינו גיבורי התהילה, יפי הבלורית והתואר. העם בישראל איננו נותן בנו אמון ואנו מורחקים מהנהגת המדינה.

הכותב הוא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ערוץ 7 ולשעבר יו"ר האיחוד הלאומי