דרישה: להחזיר את ההרתעה

בהר חברון דורשים מהממשלה להחזיר את ההרתעה: גירוש חמולות של מחבלים, הצרת צעדים לכלל האוכלוסייה הערבית

אפרת שטרן , א' בתמוז תשע"ו

"גם החסימות לכפרים שדובר עליהן, כמעט לא קיימות בשטח". חיילים במחסום ליד הכפר יטא, ליד חברו
"גם החסימות לכפרים שדובר עליהן, כמעט לא קיימות בשטח". חיילים במחסום ליד הכפר יטא, ליד חברו
צילום: Wisam Hashlamoun, פלאש 90

בגל הטרור הנוכחי סופג אזור קריית ארבע והר חברון מכות קשות.

בעקבות שני הפיגועים בשבוע שעבר, בהם נרצחו הילדה הלל יפה אריאל והרב מיכאל מרק הי"ד, רבים מתושבי האזור כועסים על הממשלה, שהכריזה בתגובה על שורה של צעדים צבאיים ובניית 42 יחידות דיור בקריית ארבע.

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, אינו מרוצה מהתנהלותה של הממשלה: "בסופו של דבר כדי לנצח טרור צריך להניע את שתי הכנפיים - הביטחונית וההתיישבותית, ובשתיהן אפשר לעשות הרבה יותר ממה שנעשה היום".

מבחינה ביטחונית קורא דמרי לשני צעדים מרכזיים: לפגוע בכל מי שתומך בטרור ושמח בו, ולהשתמש באמצעי הגירוש. "אנחנו נמצאים במקום שהחיים שלנו חשובים מאיכות החיים שלהם. שיחיו רחוק מאיתנו, ושתימצא הדרך החוקית לעשות את זה. ואם לא נמצאת - אז שיחוקקו חוק, ואם את זה הם לא יודעים לעשות - אז שיעשו את זה בלי חוק".

בתחום ההתיישבותי קורא דמרי להחיל את החוק הישראלי על היישובים ביהודה ושומרון ולהוסיף עוד שכונות ויישובים: "מה שמניע את הטרור זה התקווה שלהם שתהיה פה מדינה פלשתינית על חשבון 450,000 היהודים שחיים ביהודה ושומרון. הרוח שלנו איתנה, אנחנו מרימים את הדגל, אנחנו לא עוזבים, אנחנו מעמיקים".

מאיר דנה-פיקאר, תושב בית חגי וחבר ועד מתיישבי הר חברון, אומר כי לא נעשתה בשטח שום פעולה צבאית רצינית, וקורא גם כן לצעדי ענישה וגירוש: "בשטח אנחנו רואים שגם החסימות שדיברו עליהן לא קיימות כמעט. צריכה להיות תגובה של ענישה כלפי המקומות שמהם יוצאים המחבלים, עד כדי גירוש חמולות שאנחנו יודעים שרבים מבניהן עוסקים בטרור. צריך הצרת צעדים של האוכלוסייה כולה, על מנת שיהיה לחץ על אותם מחבלים, שבסוף גורמים נזק לערבים ולא רק ליהודים".

"למוטט את הרשות הפלשתינית"

גם בעז העצני, פובליציסט ותושב קריית ארבע, קובע כי "כרגיל, תגובת הממשלה היא מעט מדי ומאוחר מדי". כדוגמה מביא העצני את החלטת הממשלה בעקבות שני הפיגועים האחרונים לקצץ לרשות הפלשתינית תקציב בגובה הכספים שהיא מעבירה למשפחות המחבלים: "איך קרה שעד עכשיו לא קיצצו את זה? לאורך כל גל הטרור הזה הכסף זרם כאילו כלום. זה נותן לנו אינדיקציה לבטלנות ולגישה של חוסר האונים של הממשלה והקבינט, שכל הזמן יושבים ועושים קולות שהם עושים משהו. הייתה צריכה ילדה בת 13 להישחט במיטה כדי שהאדונים הנכבדים בממשלה יואילו בטובם לעצור להם את הכסף".

העצני רואה בהסתה מרכיב מכריע הדורש טיפול: "הם יכולים להסית בצורה הכי חמורה שיכולה להיות וזה עובר בשקט. לא רק ההסתה מדרבנת את הציבור שלהם לעשות את המעשים האלה, אלא גם השתיקה הישראלית, שנותנת להם הרגשה שהכול הולך, הכול מותר, הכול הפקר".

העצני רואה בביקורת על פייסבוק שהשמיע השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בריחת הממשלה מאחריות: "באים בטענות לפייסבוק על הסתה. אל מי הם באים בטענות? אל הכלי. המסיתים עצמם פועלים בחסותנו ואנחנו שותקים ובאים בטענות לכלי".

עוד צעד חשוב בעיני העצני הוא מיטוט הרשות הפלשתינית, שהיא לדבריו המסית הראשי: "עילת קיומה זה הריסתה של מדינת ישראל. זה סרטן שככל שהוא מתפתח, זה על חשבון הגוף שהוא מקנן בתוכו, ואנחנו הגוף. הם שליחים של העולם הערבי כדי לסלק אותנו מפה".

במקביל לתחום הצבאי, קורא העצני לתת "תשובה ציונית הולמת. פעם כשהיה פיגוע והיו נרצחים, אז הוקמו קריית שמונה, מעלה החמישה". לדבריו, ההכרזה על בניית 42 יחידות דיור בקריית ארבע היא יריקה בפרצוף: "זה פרויקט שנתקע מסיבה טכנית, והשתמשו בכך שזה נתקע כדי לעצור לנו את הבנייה. ואז נתניהו מאשר את זה כדי שתהיה כותרת שהנה הוא נתן בנייה, בעוד שלאמריקנים הוא לוחש שזה כלום, כי זה באמת כלום".

ראש המועצה דמרי מספר כי ישנו כעס גדול ותסכול בקרב התושבים מהאופן שבו ממשלת ישראל פועלת: "בכל מה שקשור לפחד, זה קיים אבל לא בצורה דרמטית. אני לא יכול להגיד שיש פה אנשים שלוקחים את הפקלאות ועוזבים. אנשים מבינים למה הם נמצאים פה ושיש להם שליחות בעת הזאת". דמרי, תושב עתניאל, מספר כי ביישובו ישנם אחד עשר הרוגים ושבע משפחות ללא אבא או אמא, שזה כחמישה עד שבעה אחוזים מתושבי עתניאל. לדברי דמרי, מדינת ישראל לא הייתה סובלת סטטיסטיקה כזאת: "רק משום שאנחנו גרים ביהודה ושומרון, הדם שלנו פחות אדום?".

דנה-פיקאר מזכיר כי דווקא לממשלה הנוכחית יש יכולות: "זו ממשלת ימין שנבחרה ברוב קולות, אני לא רואה סיבה שזה ייראה ככה". פיקאר גם טוען כי מפלגת הבית היהודי לא פועלת מספיק בעניין: "זה דורש גם ממפלגת הבית היהודי, שקיבלו את רוב קולות אנשי הר חברון, שיעבדו יותר חזק בממשלה כדי לשנות המצב. לצערי אנחנו יודעים מה זה פוליטיקאים - הם פועלים רק כשהם מרגישים שהשטח צועק, כשיש סיכון פוליטי לממשלה שלהם. צריך להפעיל לחץ כדי להחזיר לנו את הביטחון. לצערי, ההשפעה שלהם לא מספיק חזקה, הם צריכים לעבוד הרבה יותר קשה".

בעקבות שני הפיגועים האחרונים חסמו תושבי האזור את הכניסות לעיר חברון ולכפר בני נעים הסמוך. בנוסף לכך, קבוצת תושבים עלתה על גבעה סמוכה למקום הירצחו של הרב מרק ז"ל ומתוכננות פעולות נוספות. ביום ראשון הקרוב תקיים מועצת יש"ע צעדה המונית ממקום הירצחו של מיכאל מרק הי"ד בצומת אדוריים עד ליישוב עתניאל, שם תיערך עצרת בהשתתפות רבנים ואישי ציבור, בקריאה לממשלה להחזיר את ההרתעה. דמרי קורא לציבור הרחב לעבור לגור באזור: "זו העת להעתיק את מקום המגורים ולבוא לגור בהר חברון. גם אם תבוא משפחה לחצי שנה או שנה - אנחנו נדאג לכל המשפחות האלה. נקבל אותן באהבה גדולה. אני חושב שזו העת לבוא ולהגיד: אנחנו כאן".