ענת קם: מנאשמת למאשימה

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן השבוע בתביעת הענק של ענת קם נגד עיתון הארץ. עו"ד בומבך: "הם חשפו אותה והפקירו אותה".

בני טוקר , א' בתמוז תשע"ו

תובעת. קם
תובעת. קם
פלאש 90

תת אלוף במיל' סימה וואקנין גיל, לשעבר הצנזורית הצבאית הראשית, העידה שלשום בדיון בבית משפט המחוזי בתל אביב, בתביעת הענק של ענת קם, נגד עיתון הארץ והכתב אורי בלאו.

קם שהודתה והורשעה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של ריגול חמורות, ריצתה עונש מאסר ושוחררה מהכלא בינואר 2014. באפריל 2013 הגישה קם לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה לפיצויים בסך 2.6 מיליון ש"ח נגד העיתון "הארץ", מו"ל העיתון עמוס שוקן, סגן העורך לשעבר אבי זילברברג, והעיתונאי אורי בלאו, על פרסום מסמכים סודיים שמסרה לעיתון, פרסום שהביא לחשיפתה כמקור.

עורך דינה, אילן בומבך, אומר לערוץ 7 כי בכל העולם עיתונאים שומרים על המקור שלהם, וכאן קרה בדיוק להפך, "אחרי שבית המשפט העליון הפחית מעונשה וקבע בשיתוף עם הפרקליטות שלא הייתה כוונה לפגוע בביטחון המדינה, היא הגישה תביעה נגד עיתון הארץ שחשף אותה והפקיר אותה בניגוד לחובת האתיות של עיתונאי כלפי המקור שלו".

"אנחנו טוענים שעיתון הארץ מעל בחובתו בכך שפרסם צילומים של המסמכים עצמם, מה שגרם בסופו של דבר לחשיפתה", מציין בומבך, "השב"כ חקר את זה, הרמטכ"ל באופן חריג הנחה לחקור את ההדלפה. אנחנו הראינו את ההתנהלות הלא אחראית של בלאו לעומת ענת שפעלה בדיוק להפך, היא הביעה חרטה על מעשיה ושיתפה פעולה באופן מלא. כך יצא שהעיתונאי קיבל עבודות שרות והיא ישבה תקופה נכבדה בכלא ונגרמו לה נזקים כספיים כבדים. על זה מתבססת התביעה".

עו"ד בומבך מסביר מדוע פרסום המסמכים, הביא לחשיפתה, "הרבה מסמכים מסווגים מגיעים לעיתונאים, אבל המסמכים לא מתפרסמים אלא רק תוכנם. עיתונאים יושבים בכלא רק כדי לא להסגיר את המקור שלהם, וכאן קרה בדיוק ההפך, סמלת ענת קם נתנה את הדין והעיתון לא נלחם למענה. היא ידעה שהיא מוסרת מסמכים לעיתונאי אחראי שכפוף לצנזורה ושלא יפרסם בניגוד להוראות הצנזורה, אבל היא לא העלתה בדעתה שיפרסמו צילומים של המסמכים ובכך יביאו לחשיפתה".