בנט מקבל את ההמלצות
בנט מקבל את ההמלצות צילום: דניאל בראון

ועדת ביטון שפרסמה היום (חמישי) שורת המלצות להטמעת תכנים אודות יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, זוכה לברכות ממפלגות השמאל והימין כאחד.

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג צייץ בטוויטר, "‏ארז ביטון הוא מגדולי משוררי ישראל שהעניק לנו היום מפת דרכים להנחלת מורשת המזרח לכל בית בישראל. ברכותי ל‎שר החינוך נפתלי בנט על היוזמה וההובלה".

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) מסר, ''אני מברך את השר בנט על הקמת הועדה והמשורר ארז ביטון וחבריו על העבודה וההמלצות הראויות. המבחן הוא ביישומן ואעקוב מקרוב כדי שהן ייושמו במלואן", הבטיח.

שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) הודתה כי היא שמחה ומתרגשת לעיין בהמלצות ועדת ביטון, ''ולהתבשר שמשרד החינוך יהיה מעתה שותף למהפכה שאני מובילה לצדק תרבותי. אני מברכת את השר בנט שהרים את הכפפה ביחס לתיקון העוול רב השנים נגד המורשת, ההיסטוריה והייצוג של המזרחים במערכת החינוך".

רגב הביעה תקווה שיישום ההמלצות של ועדת ביטון יתקיים כבר בשנת הלימודים הקרובה "ויסיים את הדרתם של בנות ובני עדות המזרח, על גווניהם וקולותיהם השונים, מתוכניות הלימוד, מסיורים לימודיים, מספרי הלימוד, מועדות מקצועיות בכירות במשרד החינוך ומהמל"ג''.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) בירכה גם היא על המלצות ועדת ביטון ואמרה כי "הקמת מדינת ישראל היתה נס אמיתי - אבל כור ההיתוך אליו נזרקו כולם היה טעות והחברה הישראלית משלמת כבר שלושה דורות את מחיר הרעיון לצקת תבניות של ׳צבר׳ אחד''.

לדברי לבני, ''לכל קבוצה חלק משלה בפאזל שיוצר את התמונה של ישראל, עם הסיפור והמנגינה שלו, והחוכמה זה לשלב את כולם כך שייתנו מקום וייצרו את התמונה הישראלית המלאה, היפה והאמיתית".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) מסרה כי היא ''מצטרפת לברכות לשר החינוך התותח על ועדת ביטון הנפלאה. עכשיו נותר רק ליישם את ההמלצות במערכת הלימוד''.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) צייץ בטוויטר, ''כל הכבוד לנפתלי בנט על מהלך חשוב שיחזק את האחדות בעם ישראל. אחדות אינה אחידות אלא הכרה אחד בערך של השני''.

ועדת ביטון בתחילת דרכה
צילום: לע''מ

ועדת ביטון המליצה בין היתר כי תחומים כגון: היסטוריה, ספרות, אזרחות וארץ ישראל, יעודכנו בפרקים מתולדות יהדות ספרד והמזרח ובשילוב יצירות שלהם.

כמו כן, במסגרת הטלוויזיה החינוכית תופק סדרה מרובת פרקים שתעסוק בתרומתה התרבותית של יהדות ספרד והמזרח לציונות ולפיתוח הארץ.

חברי הוועדה ממליצים לציין את יום יציאת היהודים מארצות ערב ומארצות האסלאם (30.11) במערכת החינוך לרבות סיורים במוזאונים ופעולות העשרה. הוועדה מציעה גם לערוך טיולים של בני נוער בארצות הבלקן, ספרד ומרוקו במסגרת סיורי שורשים והכרת המורשת היהודית בארצות אלה.

ועדת ביטון מציעה כי הרכב המל"ג יהיה מאוזן וחשוב שיכלול גם נציגים מזרחיים מתחום מדעי הרוח המחויבים לנושא העצמת יהדות ספרד והמזרח. כמו כן הוצע להקים פקולטות חדשות למדעי הרוח בתחום לימודי יהדות המזרח כדי לאפשר צמיחה מחודשת של חקר יהדות ספרד והמזרח.

חברי הוועדה ממליצים גם להקים מוזיאונים ייחודיים לקהילות השונות כדוגמת בית מורשת יהדות בבל ויהדות לוב, וכן להנציח דמויות משמעותיות מתרבות יהודי ספרד והמזרח במוסדות שונים כגון שמות בתי ספר, רחובות ועוד.

"אחרי 68 שנים, אנחנו מתקנים עוול היסטורי", הכריז שר החינוך נפתלי בנט. ''תלמידי ישראל ילמדו את כל הסיפור הציוני היהודי, שבו גם המורשת העשירה של יהדות ספרד והמזרח. אני מתרגש עד עמקי נשמתי מכך שהסיפורים המדהימים שלא היו חלק ממערכת החינוך שלנו, יילמדו בבתי הספר.

''אדאג שכל תלמידה ותלמיד ילמדו את מורשתם, את ההיסטוריה של משפחתם, ויהיו גאים בזה", הבטיח בנט.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו